Pfizer: Бустер дозата обезбедува заштита од омикрон

МИА/КАЈГАНА
/ 08.12.2021 / 16:09

Компанијата Pfizer денеска соопшти дека бустер дозата на нејзината анти-ковид вакцина може да заштити од сојот омикрон, новата варијанта на коронавирусот, иако првите две дози се чини дека се значително помалку ефикасни.

Pfizer и неговиот партнер BioNTech соопштија дека лабораториските тестови покажуваат дека бустер дозата ги зголемува таканаречените неутрализирачки антитела против oмикрон за 25 пати.

Компаниите веќе работат на правење вакцина против oмикрон во случај да има потреба.

Научниците шпекулираат дека високиот скок на антителата што се појавуваат со третата доза на анти-ковид вакцини може да биде доволен за да се спротивстави на секакво намалување на ефективноста на вакцините.

Нивото на антитела покажува колку добро вакцината може да спречи инфекција со коронавирус, но тие претставуваат само еден слој од одбраната на имунолошкиот систем. Pfizer соопшти дека две дози вакцини сè уште можат да создадат заштита од тешка форма на болеста.

– Иако две дози вакцина може да обезбедат заштита од тешка форма на болеста предизвикана од сојот омикрон, од овие прелиминарни податоци е јасно дека заштитата е максимизирана со третата доза од нашата вакцина, рече извршниот директор на Pfizer Алберт Бурла во соопштението. 

реклама

Русија го враќа ударот: Ќе носи војска на Куба и во Латинска Америка

Read more

Најпривлечната фудбалерка во светот ја потврди врската со Даглас Луис

Read more

Пукање во Украина: Војник со „калашников“ уби 5 чувари во воена фабрика

Read more

Најочигледниот знак дека ви треба повеќе витамин Д

Read more

Свет

Комерцијалните дронови забранети во ОАЕ бидејќи стануваат „машини за убивање“

Read more

Што е SWIFT и зошто може да биде оружјето од кое Русија најмногу се плаши?

Read more

Нова корона мапа на ЕУ: Наскоро сѐ ќе биде темноцрвено?

Read more

Италија од февруари ги олеснува мерките за сите патници од ЕУ

Read more
 

Вести

Османи: Како членка на НАТО се подготвуваме за сите ризици по заедничката безбедност

Читај повеќе

Комерцијалните дронови забранети во ОАЕ бидејќи стануваат „машини за убивање“

Читај повеќе

КОВИД биланс: 1.861 нов случај, најмладиот починат пациент е 22-годишен

Читај повеќе

Што е SWIFT и зошто може да биде оружјето од кое Русија најмногу се плаши?

Читај повеќе

Нова корона мапа на ЕУ: Наскоро сѐ ќе биде темноцрвено?

Читај повеќе

Цените на нафтата „беснеат“ поради украинската криза

Читај повеќе

Објавена мапа за развој на велосипедска стратегија, Македонија нема никаква

Читај повеќе

Нуредини: Потрошувачката на кеси намалена до 10 пати

Читај повеќе

Италија од февруари ги олеснува мерките за сите патници од ЕУ

Читај повеќе