Pfizer и Moderna ги зголемија цените на вакцините за ЕУ

Фармацевтските компании Pfizer и Moderna ги зголемија цените на вакцините против COVID -19 во новите договори со ЕУ, пишува британскиот дневен весник Financial Times.

 

Новата цена на вакцината Pfizer е 19,5 евра, а изнесуваше 15,5 евра, додека вакцината Modera во првиот договор чинеше околу 19 евра, а сега 25,5 евра по доза.

Весникот пишува дека договорите биле постигнати во комплицирано време за програмата за вакцинација на ЕУ, која се соочува со проблеми со испорака на дози на вакцини AstraZeneca и Johnson&Johnson, бидејќи здравствените власти истражуваат случаи на згрутчување на крвта, поврзани со овие вакцини.

Брисел се соочува и со критики од членовите предводени од Австрија, кои ја обвинуваат Европската комисија за „нефер“ распределба на вакцините и тврдат дека неколку земји се соочуваат со недостаток на дози поради системот на ЕУ.

реклама

Откритие што менува сѐ: Човечки стапалки стари 23.000 години најдени во Ново Мексико

Read more

Го „уби“ Куман со поглед - младиот Пуиг ги освои фановите на Барса

Read more

Како за 5 секунди да откриете дали месото е свежо?

Read more

Филипче: Од средината на октомври нова мерка - ќе може да функционираат само целосно вакцинирани граѓани

Read more

Бизнис

Кина ги прогласи за незаконски сите трансакции со криптовалути

Read more

РКЕ почна постапки за одземање на лиценците на двајца снабдувачи со електрична енергија

Read more

Наскоро: GoGlobal - Виртуелни сесии за маркетинг стратегии наменети за перформанс огласувачи

Read more

Дали на Словенците им се исплатеше воведувањето на еврото?

Read more
 

Вести

Уште пет дена попис, досега попишани околу 1.4 милиони лица

Читај повеќе

Активни 12.207 случаи, повик невакцинираните да се вакцинираат

Читај повеќе

Сончево и топло до 32 степена

Читај повеќе

На локалните избори ќе може да гласаат 1.824.864 граѓани, ДИК вечерва го заклучи Избирачкиот список

Читај повеќе

Бајден: Пандемијата на невакцинираните мора да престане, тие ја загрозуваат економијата

Читај повеќе

Евростат: Англискиот е најчесто изучуван јазик во ЕУ, следуваат шпански, француски и германски

Читај повеќе

Холандската полиција приведе деветмина кои подготовувале терористички напад

Читај повеќе

Во Албанија во последната декада емигрирале половина од граѓаните со високо образование

Читај повеќе

Дневен ковид-биланс: 525 новозаразени и 12 починати

Читај повеќе