Pfizer испорачува двојно помалку вакцини, Европа незадоволна

Компанијата Pfizer оваа недела ќе испорача двојно помало количество на вакцини против COVID-19 за некои членки на ЕУ во споредба со договореното, поради што се зголемува незадоволството во Унијата.

Романија ќе добие 50 отсто од планираното количество оваа недела, а испораката ќе се зголемува постапно, па дури кон крајот на март Букурешт ќе го добие договореното количество, истакна заменик министерот за здравство Андреј Бачиу.

Слична е ситуацијата и во Полска, која во понеделникот доби 176.000 дози, односно 50 отсто помалку од очекуваното.

Чешката Влада поради проблемите со набавка, исто така, ја забавува кампањата за вакцинација.

– Мораме да очекуваме дека ќе има намалување на бројот на вакцинации во следните три недели, истакна чешкиот министер за здравство Јан Блатни.

Испораката на вакцината од Pfizer ќе биде помала за 15 отсто оваа недела, а следната за 30 проценти.

Pfizer им соопшти на Бугарија и на Полска дека ќе го надополни недостатокот од вакцините.

Официјални претставници од овие земји велат дека намалувањето на испораките ги поткопува нивните напори да спроведат масовна вакцинација.

Италија вчера се закани дека ќе ја тужи компанијата Pfizer. Унгарија денеска издаде прелиминарно одобрување за користење на вакцините против коронавирус на AstraZeneca и руската Sputnik V. Будимпешта побара од Брисел да влијае врз тоа Pfizer да се придржува кон планот за испорака.

Проблем поради намалените испораки на вакцината на Pfizer имаат и Канада и Швајцарија.

реклама

Принцот Филип опериран од срце во стотата година од животот

Read more

Кој е најмудриот хороскопски знак според астролозите?

Read more

Со измени на Законот за легализација на дивоградби се продолжува неговата важност за уште пет години

Read more

L'Equipe не штедеше навреди за Ѓоковиќ, дури и на лично ниво

Read more

Свет

Папата пристигна во историска посета на Ирак

Read more

Расте бројот на починати и заразени во Италија

Read more

Во светот годишно се фрла една милијарда тони храна

Read more

Нов, уште посилен земјотрес во Нов Зеланд од 7,4 степени по Рихтер

Read more
 

Вести

Не се изгласаа измените на Законот за државјанство, Алтернатива и АА најавија блокирање на други закони

Читај повеќе

843 нови случаи на COVID-19, 11 починати

Читај повеќе

Кривични за шест скопјани за прикажување фалсификувани ПЦР тестови

Читај повеќе

Иницијатива на 38 граѓански здруженија за сестрана заштита на Водно

Читај повеќе

Игор Спасов екстрадиран и сместен во Идризово

Читај повеќе

Доделени годишните новинарски награди на ЗНМ

Читај повеќе

СДСМ ќе поддржи една изборна единица за следните парламентарни избори

Читај повеќе

Кривична за беровци поради организирање прослава во затворен простор

Читај повеќе

Медицинска сестра обвинета за примање награда за противзаконито влијание

Читај повеќе