Пилешки батаци во сос од сенф, кромид и сланина

Се динстаат во ароматичен сос од сенф, кромид и сланина - вкусно јадење за малку поинаков ручек.

Пилешкото месо е исклучително здраво, а секој дел од месото може да се користи за подготовка на јадењето. Белото месо е најпопуларно и има безброј рецепти за негово подготвување, но батаците се уште посочни и повкусни, особено ако ги направите во овој прекрасен сос од сенф и сланина. Не треба да бидете професионален готвач за да успее ова јадење, а најдобро е да го послужите со додаток ориз или пире од компири.

Потребни состојки:

 • 1 кг батаци
 • 150 гр сланина
 • 2 кромида
 • 1 лажичка мајчина душица
 • 6 чешниња лук
 • 3 лажици сенф
 • 1 лажичка зрна бибер
 • 1 лажица брашно
 • 700 мл вода
 • магдонос
 • 2 листа ловор
 • сол
 • бибер

Подготовка:

Зачинете го месото со сол и бибер од двете страни, а потоа добро истријте го. Во загреана тава која малку сте ја подмачкале се пржи по 5 минути од двете страни. Извадете го месото, па додадете ја сечканата сланина, а кога исто така ќе се испржи, извадете ја од тавата. Истурете го сечканиот лук, а потоа посолете и побиберете. Додадете го кромидот, а кога ќе омекне по една минута додадете го и сенфот. Посипете зрна бибер и измешајте. Потоа додадете брашно, измешајте и турете вода. Вратете ги месото и сланината, ставете го ловоров лист и поклопете, варете на ниска температура околу 45 минути. Посипете со сечкан магдонос.

Remote video URL
реклама

Олово, кадмиум и арсен се пронајдени во домат и крставица на македонскиот пазар

Read more

Протече нов нацрт договор од СЗО:„Светот мора да се подготви за нова уште посмртоносна пандемија“

Read more

Трагична несреќа кај Штип со три загинати лица

Read more

Цели семејства од Македонија одат на сезонска работа во Хрватска

Read more

Рецепти

Шненокле - едноставен десерт со 5 состојки што ги имате дома

Read more

Идеја за ручек: Пилешко со 4 сирења

Read more

Палента со сос од печурки - супер предлог за ручек

Read more
Зачинето пилешко со црвен пипер

Зачинето пилешко со црвен пипер

Read more
 

Магазин

Правна држава е ова

Читај повеќе

Мечка влегла во пекара, ги исплашила вработените и изела 60 колачи

Читај повеќе

Шненокле - едноставен десерт со 5 состојки што ги имате дома

Читај повеќе

Соборен интересен рекорд: Flight Radar објави колку авиони имало на небото во еден ден

Читај повеќе
 • play_arrow

Некој меѓу нас не е наш...

Читај повеќе

Зошто мажот не се одлучува на брак, иако е заљубен?

Читај повеќе

Секое лето различен цвет: Трик за хортензиите магично да менуваат боја

Читај повеќе

Храна што ќе ви помогне да го стопите салото на стомакот

Читај повеќе

3 најпресметливи хороскопски знаци: Калкулираат за сѐ и имаат скриени намери

Читај повеќе