Пилешки празнични ражничи со зеленчук

Одлична идеја за збогатување на новогодишната трпеза со брз рецепт кој можат да го направат и почетниците во кујната.

Од белото месо може да се прават најразлични јадења, а доколку го измешате со пиперка и кромид ќе добиете највкусни ражничи. Освен што се вкусни, потребните состојки не се скапи, па за малку пари ќе направите фантастичен ручек. Послужете со помфрит, печени компири или сезонска салата.

Потребни состојки:

 • ½ лажичка блага пипер
 • ½ лажичка лук во прав
 • ½ лажичка сол
 • 2 лажици маслиново масло
 • 3 лажици соја сос
 • 1 сок од лимон
 • 1 лажица кафеав шеќер
 • 1 лажица кечап
 • 600 гр пилешо филе
 • 1 кромид
 • 1 пиперка

Подготовка:

Во сад измешајте блага пипер, лук, сол, маслиново масло, лимонов сок, шеќер и кечап, па додадете го месото исечкано на коцки. Оставете го да се маринира 2-3 минути, а за тоа време исечкајте ги пиперката и кромидот. Потоа на стапчиња за разничи редете месо, пиперка, па кромид и испржете.

Remote video URL
реклама

Олово, кадмиум и арсен се пронајдени во домат и крставица на македонскиот пазар

Read more

Протече нов нацрт договор од СЗО:„Светот мора да се подготви за нова уште посмртоносна пандемија“

Read more

Трагична несреќа кај Штип со три загинати лица

Read more

Цели семејства од Македонија одат на сезонска работа во Хрватска

Read more

Рецепти

Шненокле - едноставен десерт со 5 состојки што ги имате дома

Read more

Идеја за ручек: Пилешко со 4 сирења

Read more

Палента со сос од печурки - супер предлог за ручек

Read more
Зачинето пилешко со црвен пипер

Зачинето пилешко со црвен пипер

Read more
 

Магазин

Правна држава е ова

Читај повеќе

Мечка влегла во пекара, ги исплашила вработените и изела 60 колачи

Читај повеќе

Шненокле - едноставен десерт со 5 состојки што ги имате дома

Читај повеќе

Соборен интересен рекорд: Flight Radar објави колку авиони имало на небото во еден ден

Читај повеќе
 • play_arrow

Некој меѓу нас не е наш...

Читај повеќе

Зошто мажот не се одлучува на брак, иако е заљубен?

Читај повеќе

Секое лето различен цвет: Трик за хортензиите магично да менуваат боја

Читај повеќе

Храна што ќе ви помогне да го стопите салото на стомакот

Читај повеќе

3 најпресметливи хороскопски знаци: Калкулираат за сѐ и имаат скриени намери

Читај повеќе