Пинк ќе ја плати казната на норвешките ракометарки кои одбија да играат во бикини

Американската поп-панк пејачка Пинк изјави дека е подготвена и сака да ја плати казната на женската ракометна репрезентација на Норвешка, која одби да игра во бикини. На Twitter, пејачката ја обвини Европската ракометна федерација за сексизам.

„Горда сум на норвешките ракометарки кои протестираа против сексистичките правила што важат за нивните тимови. Европската ракометна федерација треба да биде казнета за сексизам. Одлична работа, девојки! Јас ќе бидам среќна да Ви ја платам казната”, напиша Пинк.

URL

Претходно беше соопштено дека ракометарките на Норвешка во ракомет на плажа се казнети затоа што одбиле да се натпреваруваат во бикини во натпреварот за третото место на Европското првенство.

Норвешките ракометарки притоа упатија повик до федерацијата да им биде дозволено да се натпреваруваат во кратки панталони, опрема налик на онаа која ја користат машките ракометари. Но, не добија одговор на нивното барање.

Тагови
реклама

Беше еден од најплатените актери во Холивуд, банкротира купувајќи глупости

Read more

Цените на половните автомобили во Германија рушат рекорди

Read more

Басистката на „Манескин“ настапи топлес на концерт во Париз

Read more

Волкановски го предизвика Мекгрегор

Read more

Ракомет

Вардар 1961 со бод стартуваше во Лигата на шампиони

Read more

Близнаците Њокас нови ракометари на шампионот Вардар 1961

Read more

Вујовиќ по исфрлањето на Вардар од Ф4: Срамна одлука на СЕХА

Read more

Вардар 1961 нема да игра на Фајнал фор, има играч позитивен на корона

Read more
 

Спорт

Објавени платите во Милан, Ибра убедливо на врвот

Читај повеќе
  • play_arrow

Мурињо: Судијата и ВАР уништија фантастично дерби

Читај повеќе
  • play_arrow

Волкановски го предизвика Мекгрегор

Читај повеќе
  • play_arrow

Усик му ги врати појасите на Џошуа по шокантниот пораз

Читај повеќе

Ферги: Враќањето на Роналдо беше како Цезар да влегува во Рим

Читај повеќе

Строгите навики на Левандовски: Сите оброци ги почнува со десерт

Читај повеќе

Фетел: Кога заврна, трката се претвори во лотарија

Читај повеќе

Јубилејна стота победа во Формула 1 за Луис Хамилтон

Читај повеќе

Фернандеш со порака до навивачите на Јунајтед по поразот од Астон Вила

Читај повеќе