Пиоли: Против Јувентус покажавме дух на пожртвуваност

Тренерот на Милан, Стефано Пиоли искажа пофални зборови за играта на неговите избраници на гостувањето кај Јувентус. Милан победи со 3:0 во натпревар од 35. коло на италијанскиот шампионат.

– Тоа беше тим кој веруваше, покажа дух на пожртвуваност, даде сè и покажа квалитет. Сакаме да им се заблагодариме на нашите фанови кои навистина не трогнаа утрово со нивна поддршка. Имавме големи победи оваа сезона. Ова не е последен натпревар, па сè уште треба да продолжиме со добрите игри. Јувентус ја менува позицијата на одбранбени играчи и не бев сигурен дали ќе започнат со тројца или четворица дефанзивни играчи. Требаше да бидеме цврсти, компактни и да извршиме притисок врз секој што има топка, изјави Пиоли за „Скај Спорт Италија“.

По овој натпревар, Милан со 72 бода се најде на третото место во Серија А, Јувентус со 69 бода е петти. 

реклама

Бајден го прекрши кралскиот протокол на средбата со Елизабета Втора

Read more

Путин: Бајден е радикално различен од Трамп

Read more

Колку често жените сакаат да водат љубов?

Read more

Ким Џонг Ун: Северна Кореја е на готовс

Read more

Фудбал

Како се сака националниот тим!

Read more

Македонскиот дрес најубав на ЕУРО во изборот на ESPN

Read more

Почна ЕУРО 2020, но економското влијание ќе биде ограничено

Read more

Арнаутовиќ: Нè чека тежок натпревар, Македонците се квалитетни и со поддршка од целата нација

Read more
 

Спорт

  • play_arrow
  • filter

Јелена Ѓоковиќ одушеви со навивањето за Ноле на дуелот со Надал

Читај повеќе
  • filter

Како се сака националниот тим!

Читај повеќе

Македонскиот дрес најубав на ЕУРО во изборот на ESPN

Читај повеќе

Почна ЕУРО 2020, но економското влијание ќе биде ограничено

Читај повеќе

Арнаутовиќ: Нè чека тежок натпревар, Македонците се квалитетни и со поддршка од целата нација

Читај повеќе

Англиската репрезентација „тежи“ 1,2 милијарди евра, колку вреди македонската?

Читај повеќе

Тричковски: Головите на Кипар - дополнителен мотив за ЕУРО

Читај повеќе
  • filter

Шведски полицаец ќе ни суди на дебито на ЕУРО

Читај повеќе

Ѓунеш: Турција може да ја победи Италија

Читај повеќе