СЕРИЈА А 2020/21

Пирло победнички ја почна тренерската авантура во Јуве

Со убедлива победа од 3:0 против Сампдорија новиот стратег на „Старата дама“ најави дека неискуството нема да му биде пречка во походот кон одбраната на титулата.

Актуелниот шампион Јувентус синоќа победнички ја почна новата сезона во Серија А. Предводен од легендарниот Андреа Пирло, на кого ова му е прв сериозен предизвик во тренерската кариера, немаше проблеми со гостите од Џенова.

Уште по 13 минути игра се затресе мрежата на Самп откако по еден неуспешен продор на Кристијано Роналдо топката дојде до Швеѓанецот Дејан Кулушевски кој без многу размислување од прва ја смести зад грбот на Емил Аудеро. За него ова беше гол во деби натпревар откако летово пристигна во Торино.

Јуве ја контролираше играта не дозволувајќи му на противникот сериозна шанса, но на вториот гол се чекаше дури до 78. минута кога по една мешаница Леонардо Бонучи се најде на вистинското место.

Конечните 3:0 ги постави Кристијано Роналдо на две минути пред крајот.

Remote video URL
реклама

Како изгледа балканско семејство на плажа?

Read more

Шест љубовни парови создадени еден за друг

Read more

Како да ја оживеете намалената желба за секс?

Read more

25 јуни 1876, Индијанците ја поразиле американската војска кај Литл Бигхорн

Read more

Фудбал

Македонските фудбалерки го совладаа Косово

Read more

Руни го напушти Дерби Каунти

Read more

ПСЖ објави колку заработи на Меси - бројките се неверојатни

Read more

Познат распоредот за новата сезона во Серија А: Кога се големите дербија?

Read more
 

Спорт

Македонските фудбалерки го совладаа Косово

Читај повеќе

Руни го напушти Дерби Каунти

Читај повеќе

Лејкерс потпишаа договори со синовите на Шекил О'Нил и Скоти Пипен

Читај повеќе

Ѓоковиќ против Кореецот Куон на стартот на Вимблдон

Читај повеќе

ПСЖ објави колку заработи на Меси - бројките се неверојатни

Читај повеќе

Познат распоредот за новата сезона во Серија А: Кога се големите дербија?

Читај повеќе
  • play_arrow

Ботас сабајлево го разбуди Милано

Читај повеќе

Роналдо му постави ултиматум на Јунајтед

Читај повеќе

ФИФА промени две важни правила за бројот на играчи за Светското во Катар

Читај повеќе