Пирло сака да го донесе Џеко во Јувентус

Sportitalia тврди дека Јувентус почнал со преговори со Рома за да го донесе капитенот на репрезентацијата на БиХ Един Џеко како алтернатива за Аркадиуш Милик и Алваро Мората.

Новиот тренер на „Старата дама“ Андреа Пирло наводно бил упорен во намерата да го донесе моќниот и вреден напаѓач кој знае да ја задржи топката, но и да постигнува голови.

Милик долго време се поврзува со Јуве, уште додека Маурицио Сари беше тренер, но Наполи сака 50 милиони евра за Полјакот.

Мората, поранешниот соиграч на Пирло, е втора опција, а тој во моментов се бори за минутажа во Атлетико Мадрид.

URL

ЈУвентус, според Sportitalia, сега почнал преговори со Рома за да го добие Џеко, кој е во Серја А од 2016 година, а под договор со Рома е до јуни, 2022 година.

Џеко лани летото беше на радарот на Интер, но сепак реши да го продолжи договорот со клубот од „Олимпико“.

Постигна 19 гола и запиша 14 асистенции во 43 натпревари за „Волчицата“ оваа сезона.

реклама

Фудбал

Помошникот на Зидан го врати Реал на победите

Read more

Европската комисија ги поддржа ФИФА и УЕФА во борбата против најавената Суперлига

Read more

Саутемптон го исфрли Арсенал од ФА купот

Read more

Менхенгладбах го доби дербито со Дортмунд

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Помошникот на Зидан го врати Реал на победите

Читај повеќе
  • play_arrow

Монтреал уште еднаш го среди Ванкувер

Читај повеќе

Лазаров: Го допревме дното

Читај повеќе

Европската комисија ги поддржа ФИФА и УЕФА во борбата против најавената Суперлига

Читај повеќе
  • play_arrow

Саутемптон го исфрли Арсенал од ФА купот

Читај повеќе
  • play_arrow

Менхенгладбах го доби дербито со Дортмунд

Читај повеќе
  • play_arrow

Историска одлука: Ферари донесе прва жена возач во својата академија

Читај повеќе
  • play_arrow

Нови брилијантни партии на Дончиќ и Јокиќ

Читај повеќе

Енди Мареј нема да настапи на Австралија Опен

Читај повеќе