ЗИМСКИ ТРАНСФЕРИ 2021

Пирло: Жиру би ни вршел работа

Предводникот на Јувентус открива дека Оливје Жиру е можно зимско засилување за „Старата дама“.

Добрата форма на францускиот напаѓач во дресот на Челси направи за него да се заинтересира актуелниот шампион во Италија, Јувентус. Досега Жиру има постигна 8 голови сезонава во дресот на Челси во сите натпреварувања (3 во Премиер лигата, 5 во Лигата на шампиони и 1 во Лига купот).

Затоа, пак, формата на напаѓачите на Јувентус сезонава е променлива. Тимот знае да распали, како синоќа кога му даде 4 гола на Удинезе, но и за заглави како против Фиорентина, Беневенто, Верона и Кротоне.

„Трансфер периодот се отвора утре (веќе денес), веќе разговаравме во клубот што сакаме да правиме и за тоа дали имаме нешто на пик. Можеби напаѓач кој ќе се ротира со нашите напаѓачи“, одговори синоќа Андреа Пирло на новинарско прашање околу плановите на Јуве зимава.

Доби и директно прашање за тоа дали Оливје Жиру, чиј договор со Челси истекува во јуни, може да биде засилувањето на Јувентус.

„Би ни вршел работа“, кратко и јасно одговори Пирло.

Жиру често изминативе сезони беше поврзуван со заминување од Челси, но остана, а сега на 34 години игра одлична сезона. Неодамна изјави дека сака да остане на „Стемфорд Бриџ“ до крајот на сезоната.

Јувентус се поврзува и со Грациано Пеле како можно засилување во овој зимски преоден рок.

По 15 кола во Италија бранителот на Скудетото е на 5. место со 27 бодови или 10 помалку од лидерот Милан.

реклама

Како изгледа балканско семејство на плажа?

Read more

Шест љубовни парови создадени еден за друг

Read more

Како да ја оживеете намалената желба за секс?

Read more

25 јуни 1876, Индијанците ја поразиле американската војска кај Литл Бигхорн

Read more

Фудбал

Македонските фудбалерки го совладаа Косово

Read more

Руни го напушти Дерби Каунти

Read more

ПСЖ објави колку заработи на Меси - бројките се неверојатни

Read more

Познат распоредот за новата сезона во Серија А: Кога се големите дербија?

Read more
 

Спорт

Македонските фудбалерки го совладаа Косово

Читај повеќе

Руни го напушти Дерби Каунти

Читај повеќе

Лејкерс потпишаа договори со синовите на Шекил О'Нил и Скоти Пипен

Читај повеќе

Ѓоковиќ против Кореецот Куон на стартот на Вимблдон

Читај повеќе

ПСЖ објави колку заработи на Меси - бројките се неверојатни

Читај повеќе

Познат распоредот за новата сезона во Серија А: Кога се големите дербија?

Читај повеќе
  • play_arrow

Ботас сабајлево го разбуди Милано

Читај повеќе

Роналдо му постави ултиматум на Јунајтед

Читај повеќе

ФИФА промени две важни правила за бројот на играчи за Светското во Катар

Читај повеќе