НБА 2022/2023

Пирова 50-ка на Кари, Далас и Денвер немоќни без Дончиќ и Јокиќ

Во најинтересниот натпревар одигран ноќеска, Феникс Санс на домашен паркет го совлада Голден Стејт Вориорс со 130:119, со неверојатни 50 поени на Стивен Кари.

Санс водеа во текот на целиот натпревар, а на крајот остварија сигурен триумф и покрај неверојатната игра на Кари кој постигна 50 поени со 9 скока и 6 асистенции.

URL

До победата Камерон Пејн ги предводеше домашните со 29, Девин Букер со 27 и Микал Бриџис со 23 поени.

Remote video URL

Бостон Селтикс ја запиша осмата последователна победа, а ја совлада Атланта Хокс со 126:101.

Џејлен Браун уфрли 22 поена, додека Селтикс имаа дури седуммина играчи кои остварија двоцифрен ефект. Џејсон Тејтум постигна 19, Грент Вилиамс 18, Дерик Вајт 16, Сем Хаузер и Лук Корнет по 15, а Пејтон Причард 14 поени.

Remote video URL

Кевин Портер имаше дабл-дабл учинок постигнувајќи 17 поени со 11 скокови и 8 асистенции, а последнопласираните Хјустон Рокитс го искористија отсуството на Лука Дончиќ за да го победат Далас Маверикс со 101:92

Дончиќ одмараше откако одигра 40 минути во победата над Лос Анџелес Клиперс, што Рокитс знаеја како да го искористат.

Remote video URL

Џулиус Рендл постигна рекордни 34 поени во сезона, а Њујорк Никс го искористија отсуството на Никола Јокиќ и го победија Денвер Нагетс прв пат по 16 години.

Беше тесно, 106:103, а двократниот МВП Јокиќ во вторникот беше ставен во ковид-протокол. Џамал Мареј постигна 21 поен за Денвер, но со голем број на промашени шутеви.

Remote video URL

Резултати:

Шарлот Хорнетс - Индијана Пејсерс 113:125
Орландо Меџик - Минесота Тимбервулвс 108:126
Вашингтон Визардс - Оклахома Сити Тандер 120:121
Атлант Хокс - Бостон Селтикс 101:126
Торонто Репторс - Мајами Хит 112:104
Милвоки Бакс - Кливленд Кавалирс 113:98
Њу Орлеанс Пеликанс - Чикаго Булс 124:110
Далас Маверикс - Хјустон Рокитс 92:101
Денвер Нагетс - Њујорк Никс 103:106
Феникс Санс - Голден Стејт Вориорс 130:119

Табела:

Standings provided by Sofascore
Тагови
реклама

Сурови до коска: Хороскопски знаци кои исчезнуваат без збор

Read more

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Read more

Хачанов го советува Циципас: Ако сакаш да го победиш Ноле...

Read more

Камерите ги побија зборовите на Алвес - Шпанците детално го опишаа силувањето

Read more

Кошарка

Леброн и Јанис капитени на Ол-стар, познати првите петорки

Read more

Бизарна повреда на Дончиќ ја засени победата на Далас

Read more

Ембиид: Немам одлучено дали ќе играм за Франција или за САД

Read more

Леброн испиша НБА историја

Read more
 

Спорт

Хачанов го советува Циципас: Ако сакаш да го победиш Ноле...

Читај повеќе

Украина ќе ги бојкотира ЛОИ во Париз ако настапат руски и белоруски олимпијци

Читај повеќе
  • play_arrow

Ѓоковиќ го декласираше Пол и закажа финале со Циципас

Читај повеќе
  • filter

Леброн и Јанис капитени на Ол-стар, познати првите петорки

Читај повеќе
  • play_arrow

Циципас го победи Хачанов и се пласираше во финалето на Австралија опен

Читај повеќе
  • play_arrow

Бизарна повреда на Дончиќ ја засени победата на Далас

Читај повеќе

Кејн: Сакам да освојам трофеи, но со Тотенхем

Читај повеќе
  • play_arrow

Забавната страна на тренинзите во Манчестер Сити

Читај повеќе
  • play_arrow

Сабаленка против Рибакина во ВТА финалето во Мелбурн

Читај повеќе