ПРЕМИЕР ЛИГА 2020/21

Питер Крауч му се понуди на Клоп како дефанзивец

Пензионираниот голгетер чека повик од Јирген Клоп откако Ливерпул зимава не донесе ниту едно засилување во одбраната, а тројца се во аут поради повреда.

Не за да помогне во нападот, туку, звучи неверојатно, но Питер Крауч се понуди како „неконвенционален“ централен дефанзивец.

Веќе година и пол како 201 сантиметри високиот Крауч е во пензија, но подготвен е да се врати на зелениот терен за да му помогне на Ливерпул во дефанзивата со оглед на проблемите со повредените Вирхил ван Дајк, Џо Гомес и Жоел Матип.

Клоп на позицијата централен дефанзивец остана само со 19-годишниот Рис Вилијамс, неговиот врсник Сеп ван ден Берг кој година и пол речиси да не игра, како и повратникот од позајмицата во Штутгарт, Натаниел Филипс, кој синоќа ја пополнуваше празнината против Вест Хем.

„Баш сакам да се пробам да ја носам топката од позади. Изненаден сум што Ливерпул не донесе никој, но тоа веројатно ќе се промени бидејќи изгледа дека Бен Дејвис ќе дојде од Престон. Можеби ќе пробаат да донесат уште некој?“, вели Крауч за The Daily Mail.

Синоќа Ливерпул славеше со 3:1 на гостувањето кај Вест Хем, а во одбраната покрај Филипс застана и Хендерсон чија улога е всушност во средниот ред, но капитенски помогна во одбраната. Поголем дел од сезоната назад пополнуваше и Бразилецот Фабињу, кој пак природно игра како дефанзивен играч за врска, но и тој скоро се повреди.

„Морам да кажам дека Џордан Хендерсон беше одличен во таа улога, како и Фабињу. Завршија одлична работа во тешки времиња, но Јирген, ако сакаш да пробаш нешто неконвенционално, а знам дека го читаш ова, мојот телефон ќе биде вклучен цел ден“, се понуди Крауч.

Крауч е познат по доминацијата во воздушните дуели, со оглед на неговата висина, па оттаму и неговата убеденост дека бил бил одлична замена за повредените.

Инаку, Питер три сезони ги бранеше боите на тимот од „Енфилд“ во кои постигна 42 гола во сите натпреварувања.

реклама

Срам за репрезентацијата: Зошто Арнаутовиќ брутално ги пцуеше македонските фудбалери?

Read more

Пандев: Не издржавме, но таков е фудбалот. Против Украина одиме на сè или ништо

Read more

Дали Македонија ќе го зацементира негативниот рекорд на Украина?

Read more

Да се укине полицискиот час и да се дозволат настани, концерти и забави се најновите препораки

Read more

Фудбал

Случајот Ериксен ја покажа мрачната страна на фудбалот и медиумите

Read more

Трајковски: Натпреварот со Украина е клучен за нас

Read more

Срам за репрезентацијата: Зошто Арнаутовиќ брутално ги пцуеше македонските фудбалери?

Read more

Дали Македонија ќе го зацементира негативниот рекорд на Украина?

Read more
 

Спорт

Случајот Ериксен ја покажа мрачната страна на фудбалот и медиумите

Читај повеќе

Трајковски: Натпреварот со Украина е клучен за нас

Читај повеќе

Охриѓанец истрча од Попова Шапка до Титов Врв и назад за два часа и 19 минути

Читај повеќе
  • play_arrow

Срам за репрезентацијата: Зошто Арнаутовиќ брутално ги пцуеше македонските фудбалери?

Читај повеќе

Дали Македонија ќе го зацементира негативниот рекорд на Украина?

Читај повеќе

Ериксен од болница: Не се предавам, сакам да разберам што ми се случи

Читај повеќе
  • play_arrow

Јокиќ исклучен поради груб старт, се извини на заминување

Читај повеќе

Како УЕФА го налути Шмајхел, а Македонецот Пандев влезе во историјата

Читај повеќе

Пандев: Не издржавме, но таков е фудбалот. Против Украина одиме на сè или ништо

Читај повеќе