PlayStation 5 ги подели гејмерите – Што е ново?

По долго чекање, Sony на гејмерите конечно им го покажа дизајнот на новата, петта генерација на конзолата PlayStation, заедно со низа фантастични наслови на игри кои стигнаа со неа.

PlayStation 5 има црно јадро опкружено со заоблена бела рамка од под која ѕирка сино светло. Конзолата доаѓа заедно со држач на кој стои вертикално. Конзолата може и да се продолжи, при што ефектот на синото светло не е толку силен.

Remote video URL

Во пакет со PS5 доаѓаат и елегантно дизајнирани џојстици, држачи за џојстици, слушалки, далечински управувач, полнач и безжичен хедсет.

Во поглед на игрите, со PS5 стигнаа и две продолженија на најпродаваните изданија за PS4 - Spider-Man: Miles Morales и Horizon: Forbidden West. Меѓу останатите истакнати наслови се Grand Turismo 7 и долго очекуваната хорор игра Resident Evil 8.

Remote video URL

„Иако има уште многу неодговорени прашања за PS5, како цената и датумот кога ќе се појави во продажба, сметам дека Sony направи сѐ што е потребно при откривањето на изгледот на нов уред“, смета Лора Кејт Дејл, познат интернет критичар на игри и гејмерска технологија.

Гејмерите на социјалните мрежи имаат поделено мислење за изгледот на новата конзола. Некои сметаат дека изгледа како Wi-Fi рутер, а други се задоволни од промената на дизајнот, па дури и ја нарекоа конзолата „секси“.

Новата машина на Sony ќе стигне на пазарот кон крајот на годината, заедно со ривалот од Microsoft – конзолата Xbox Series X.

PlayStation 5 доаѓа седум години по PS4. Она што досега се знае е дека е опремена со AMD Zen 2 процесор и графички чип што се темели на AMD RDNA 2 архитектура. PS5 наводно ќе биде „100 пати побрза“ од PS4.

Конзолата PS5 ќе поддржува и 8K дисплеи, а доаѓа и со надграден хардвер кој е така дизајниран да го подигне уживањето во играта на едно сосема ново ниво.

Remote video URL
Тагови
реклама

ДИК: Членовите на избирачките одбори ќе добијат за 100% повисок надоместок

Read more

Пронајдено обесено момче на кејот на Вардар

Read more

Virgin Galactic и Rolls Royce претставија надзвучен авион

Read more

Трагедија во Србија: Поранешен кошаркар на Црвена Ѕвезда почина на тренинг

Read more

Гејминг

Пандемијата ја зголеми побарувачката за видеоигри: Продадени сите конзоли Nintendo Switch

Read more

Топ 6 ретро видеоигри за Android

Read more

Новиот гејмерски смартфон на Xiaomi доаѓа наскоро

Read more

Десет нови видеоигри со зомби во 2020

Read more

Гик

Сенатот го поддржа Трамп: Едногласно гласаше за забрана на TikTok

Читај повеќе
  • play_arrow

SpaceX лансираше ракета со нови Starlink сателити

Читај повеќе

Богатството на Марк Закерберг порасна на 100 милијарди долари

Читај повеќе

На Арктикот исчезнаа две санти мраз стари 5.000 години

Читај повеќе

Постапката за одобренија за 5G во Македонија ќе почне до крај на годината преку аукција

Читај повеќе

Што е амониум нитрат – соединението што наводно го крена Бејрут во воздух?

Читај повеќе

Интерпол: Криминалците го користат COVID-19 за компјутерски напади на поголеми жртви

Читај повеќе

Вакцината на „Novavax“ против COVID-19 успешно произвела антитела

Читај повеќе
  • play_arrow

Јапонци измислија маска која преведува на осум јазици

Читај повеќе