PlayStation 5 – проблеми со залихите ќе има и во 2022 година

Sony не очекува подобрување на залихите на PlayStation 5, барем не наскоро.

Извршниот директор на Sony, Хироки Тотоки изјави дека е многу тешко за компанијата да се справи со побарувачката за конзолата PlayStation 5 и дека сегашната состојба ќе продолжи и во 2022 година.

„Не верувам дека побарувачката ќе се намали оваа година дури и ако обезбедиме многу повеќе уреди и произведеме многу повеќе единици за PS5 следната година. Нашиот инвентар нема да може да одговара на побарувачката. Продадовме повеќе од 100 милиони PlayStation 4, со оглед на нашиот удел на пазарот и угледот, не можам ни да замислам пад на побарувачката“, рече Тотоки.

Sony има намера да произведе најмалку 14,8 милиони PS5 конзоли во фискалната година што започна во април 2021 година откако продаде 7,8 милиони конзоли до 31 март. Компанијата продаде 14,8 милиони PS4 конзоли во својата прва целосна фискална година, но во тој период имаше големи проблеми со залихите. Почетната побарувачка за конзолата PS5 е уште поголема.

Коментарите на Тотоки се помалку оптимистични од претходните пораки на Sony, кога беше речено дека состојбата ќе се подобрува од месец во месец оваа година. Можно е залихите да се подобрат во наредниот период, но како што истакна Тотоки, тоа сепак нема да биде доволно за да се задоволи побарувачката.

Тагови
реклама

На Ериксен ќе му биде вграден уред кој спасува живот, но носи и низа опасности

Read more

Триесет и четири жени го тужат Pornhub

Read more

Почна реконструкцијата на едно од најубавите шеталишта во Скопје

Read more

Зошто жените се посреќни со помалку атрактивни мажи?

Read more

Гејминг

Објавен трејлер за видеоиграта „Pokemon Unite“

Read more

S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chernobyl ќе стигне во 2022

Read more

Погледнете го првиот трејлер за играта Forza Horizon 5

Read more

Epic Games ја подарува акционата авантура Control вредна 30 долари

Read more
 

Гик

Три нови опции на Facebook Messenger

Читај повеќе

Триесет и четири жени го тужат Pornhub

Читај повеќе
  • play_arrow

Пристигнаа првите астронаути во кинеската вселенска станица

Читај повеќе
  • play_arrow

SpaceBok е првиот робот дизајниран за Марс

Читај повеќе
  • play_arrow

Објавен трејлер за видеоиграта „Pokemon Unite“

Читај повеќе

Колку килограми кармин јадеме во просек во текот на животот?

Читај повеќе

Луѓето еволуираат побрзо од кога било, а причината не се генетските промени

Читај повеќе
  • filter

Motorola Defy почнува нова ера за издржливи мобилни телефони

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто токму сега се појавуваат нови варијанти на коронавирусот?

Читај повеќе