Пловен град ќе ги спасува Малдиви од катастрофа

Во време на соочување со климатските промени, Малдиви ќе добијат прв вистински пловен град наречен Maldives Floating City, пренесе Interesting Engineering.

Владата на Малдиви, островска држава во северниот Индиски Океан која има најмал терен од која било земја во светот, ги откри плановите за градот минатиот месец. Ова се исклучително важни вести за Малдиви бидејќи ќе биде одговор за климатските промени и зголемувањето на нивото на морето.

На Малдиви не им се пишува баш најдобро, некои истражувања предвидуваат дека слични острови би можеле до 2050 година да бидат невозможни за живеење и се сигурни дека Малдиви ќе бидат меѓу првите кои ќе исчезнат под зголеменото ниво на морето.

Пловниот град е дизајниран од холандската компанија Dutch Docklands, а ќе биде направен во лагуна во серија на шестаголни редови од лавиринт кои ќе му дадат изглед на корал.

Градот ќе понуди илјадници објекти, а цената за 92,9 метри квадратни ќе изнесува најмалку 250.000 долари. Пловниот комплекс ќе вклучува домови, продавници, болници, училишта, центри за рекреација и јавни простори.

Изградбата ќе почне од 2022 година.

Remote video URL
Тагови
реклама
Европска премиера: Новата Honda CR-V во Женева

Европска премиера: Новата Honda CR-V во Женева

Read more
kayla-itsines-bootcamps.jpg

Кајла Итсинес: Највлијателната личност на социјалните мрежи за која најверојатно не сте чуле

Read more
Здружение „Од нас за вас“: Непримањето на невакцинираните деца во градинките и училиштата е најбрутална дискриминација

Здружение „Од нас за вас“: Непримањето на невакцинираните деца во градинките и училиштата е најбрутална дискриминација

Read more

Комедијата „King Of Staten Island“ конечно доби трејлер

Read more

Архитектура

Најголемиот зелен покрив: Како се создава климатски отпорен град?

Read more

Архитектонско чудо: Хотел на вода што ротира и генерира електрична енергија

Read more

Пентхаус во Мајами е најскапата недвижност платена со криптовалута

Read more

Поглед во новата вила што Леонардо Дикаприо ја купи во Лос Анџелес

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Тренингот на Вил Смит стана хит на социјалните мрежи

Читај повеќе

Десерт на денот: Торта со јагоди и бадеми

Читај повеќе

Четири лаги за жените во кои мажите веруваат

Читај повеќе

Колку вода треба да пиете во текот на летото?

Читај повеќе

Колку време е потребно за да се преболи раскинувањето?

Читај повеќе

Бившата на Џеф Безос подари 2,7 милијарди долари во добротворни цели

Читај повеќе

Кој е идеалниот број на сексуални партнери?

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ќе се случи ако се туширате со ладна вода секој ден, цел месец?

Читај повеќе
  • play_arrow

Поглед во авионот на Путин вреден 455 милиони евра

Читај повеќе