Плукни-залепи домино ефект

Речиси сите македонски медиуми се претплатени на некоја од домашните новински агенции за да добиваат редовни вести. И тоа е сосема во ред. Но, добивањето готова вест не значи и дека треба да се објави без да се прочита и да се поправи некоја грешка бидејќи и оние кои ја праќаат веста знаат да згрешат, како и секој.

За жал, речиси никој не се замара да го направи тоа, па така една грешка направена од изворот потоа завршува објавена во десетици веб-страници. И тоа стана некаков стандард во македонското новинарство.

За пример ја земавме веста со наслов „Промовиран романот 'Потрага по загубениот гроб' од Панче Коцев“ која за жал (или во случајов за среќа) ја објавиле многу малку медиуми. И тие неколку што ја објавиле не се потрудиле ниту да ја прочитаат.

Во изворната вест грешката е кај градот Александира, што всушност треба да е Александрија во Египет.

Потоа завршила нелекторирана на други сајтови исто како Александира:

Абе, за лектор има некој слушнато?

реклама

Сурови до коска: Хороскопски знаци кои исчезнуваат без збор

Read more

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Read more

Хачанов го советува Циципас: Ако сакаш да го победиш Ноле...

Read more

Камерите ги побија зборовите на Алвес - Шпанците детално го опишаа силувањето

Read more

#мкфејл

Македонска сообраќајна некултура

Read more

Добар превод

Read more

Маркетинг на годината

Read more

Ни срам, ни перде - како се крадат текстови во македонското новинарство?

Read more
 

Магазин

Зошто на патниците во авион не им е дозволено да ги менуваат седиштата?

Читај повеќе

Сурови до коска: Хороскопски знаци кои исчезнуваат без збор

Читај повеќе

Рецепт од Србија: Сарма полнета со коленица

Читај повеќе

Нов тренд полека ја заменува порнографијата: Аудио еротика

Читај повеќе
  • play_arrow

Нов готвачки гаф на Бруклин Бекам - ги расипа лазањите

Читај повеќе

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Читај повеќе
  • filter

Фенг шуи цвеќиња кои носат хармонија во домот

Читај повеќе

Необична луксузна вила во Шпанија

Читај повеќе
  • play_arrow

Ирец учи хрватски за да се разбере со песот

Читај повеќе