По 17-ти пат Бела ноќ во Скопје

В сабота на 26 септември скопјани по 17-ти пат ќе можат да уживаат со традиционалната манифестација Бела ноќ.

За жал годинава поради мерките за заштите од ширењето на коронавирусот Бела ноќ ќе биде достапна само за одреден дел на граѓани, односно оние кое се вакцинирани или прележале COVID-19.

„Поради почитување на мерките за заштита од COVID-19 ќе биде потребно приложување на сертификат (вакцинација/прележан). Поради запазување на капацитетот и бројот на присутни посетители, ќе важи 'прв дојден - прв услужен'“, наведува организаторот.

Богата програма ќе се реализира на повеќе локации ширум македонската метропола:

МКЦ парк
концерт: „ПМГ Рекордингс Фестивал 11“
20:30 - 21:20 Sethstat
21:30 - 21:50 Марија Каева
22:00 - 22:40 Lufthansa
22:55 - 00:15 ПМГ Колектив Оркестар
00:20 - 01:00 Blackstate

МКЦ Плато
концерт:
21:00 - 22:30 дарко Јорданов B2B Нино Наумов
22:30 - 23:15 ДЈ Магија
23:15 - 00:00 Амок Радио ДЈ-и
00:00 - 01:00 Илина Ангел B2B Божидар Видоевски

МКЦ
19:30 изложба: иновативна урбана опрема - Urban snake 2.0

Плато пред Куршумли Ан
20:00 - 0:00 изложба: „Скопска стрип акција“ - Томе Трајков

Куршумли Ан
концерт: 20:00 Фолтин - Eye Cue

Парк на авиончето - Аеродром
концерт: „Ритамот на Скопје“  
19:30 Пајак
20:00 Дани димитровска и камерен оркестар
21:30 Ѓоко Таневски и Кристина Аранудова

Велоштад - Транспортен центар
19:30 изложба: „Автобус на уметноста“ од повеќе автори: Ана Трајковска, Јана Луловска, Доротеј Нешовски, Ана Ивановска, Владимир Здравески, Владимир Милиќ, Марија Јаќовска, Рита Коневска, Душан Стефановски, Давор Кешкец, Ана Јовановска

Мала станица
20:00 - 0:00 изложба: „Допирот“ - идни екологии

Чифте Амам
20:00 - 0:00 изложба: „Глува соба“ - Стојан Павлески

Зелен Покрив - Дом на градежници
кино: 19:30 Ехо Фестивал на планински филм
„Исповедувањата на еден тркач“, Бачар Катар, Либан - 2020, 29'
„Миртл Симпсон - живот на мраз“, Ли Ен Сајдс, САД - 2019, 34'
„Матерхорн - Лавовски гребен“, Александар Белтраме/Ерве Бармас, Италија - 2021, 35'
„Од океанот до Асгард“, Хедер Мошер, Канада - 2020, 34'
„Во планината“, Лукас Ратон, Бразил - 2021, 8'
„Умствена рамка“, Џеф Томас, Канада - 2021, 11'

Три Круши - населба Драчево
кино на трева: 20:00 „The Whistlers“/„Свиркачите“

Дом на култура „11-ти Октомври“ - Ченто
кино на трева: 20:00 „Bye Bye Morons“/„Збогум Морони“

Езерце - градски Парк
20:00 Twitter награди - #БелаТвитерНоќ
стендап настап, ДиЏеј настапи и Egoritmia

Школка - градски Парк
20:00 - 0:00 изложба: „Занемени“/„MUTED“ (видео проекција)  - Страхил Петровски

Информации за овогодинешната Бела ноќ може да се следат на Facebook настанот, како и на официјалната веб-страница.

реклама

Холивудски џентлмен - Кијану Ривс никогаш не ги допира жените со кои се фотографира

Read more

Адел: Сакам да му објаснам на син ми зошто му го уништив целиот живот за мојата среќа

Read more

Автомобилските клучеви имаат опција која ретко кој ја знае

Read more

Ослободете се од висок крвен притисок: Исфрлете ги овие намирници од исхраната

Read more

Култура

Промоција на книги од италијански автори на Неделата на италијанскиот јазик

Read more

Ѕирнете во кутијата со сенки - „Заробениот ветер“ e новата претстава на театар Сенки и облаци

Read more

Македонскиот јазик мета на голем број предизвици произлезени од современото живеење

Read more

Нобеловата награда за литература ја доби африкански писател, првпат по 35 години

Read more
 

Вести

Евростат: Романците и Бугарите најсиромашни во ЕУ

Читај повеќе

Во Врање досега вакцинирани 13.657, а ревакцинирани 11.966 македонски државјани

Читај повеќе

Гласањето на болните, немоќните, лицата со COVID-19 и затворениците за локалните избори тече без проблем

Читај повеќе

Приведени четири лица за давање поткуп за гласови во скопско

Читај повеќе

Гостиварец осомничен за физички напад врз сопругата и ќерката

Читај повеќе

Париз ќе засади 170.000 дрва за да ја подобри климата во градот

Читај повеќе

Поведена постапка за поткуп при избори и гласање

Читај повеќе

Затворен за сообраќај патниот правец Дебар – Маврово

Читај повеќе

Почна изборниот молк

Читај повеќе