По 2035 година во Јапонија ќе нема автомобили на бензин

Јапонската Влада има намера да воведе построги правила за регулирање на домашниот пазар на автомобили до 2035 година, со цел да се исклучат од продажба автомобилите на бензин и дизел.

Според плановите на Министерството за економија, трговија и индустрија, оние кои сакаат да купат нов автомобил ќе можат да бираат само помеѓу хибриден, електричен автомобил или возило на водород. Овие мерки се дел од стратегијата на Токио за нулта емисија на јаглерод диоксид и други штетни гасови во атмосферата до 2050 година. Целите ги објави претходно јапонскиот премиер Јошихиде Суга.

Јапонскиот пазар на автомобили денес нуди доволно хибридни модели, кои се во понудите на сите производители на автомобили во земјата. Но, електромобилите за масовна потрошувачка во мигов се произведуваат во ограничени количини.

Водечкиот автомобилски концерн Toyota Motors, на пример, не произведува електрични автомобили, но нуди различни варијанти со хибридни и водородни мотори. Компанијата веќе објави дека планира да ги повлече од домашниот пазар до 2025 година своите автомобили што работат само на бензин и дизел.

Тагови
реклама

Запознајте го Гонсало Салгадо, телохранителот на Кристијано Роналдо

Read more

Британски специјалци тренираат за напад од вонземјани

Read more

Погледнете како руска олимписка шампионка го одбележа Водици

Read more

Google блокираше 164 опасни апликации: Веднаш избришете ги од телефонот

Read more

Авто новости

Поглед во тјунираниот Mini John Cooper Works GP

Read more

Нова ера за BMW?

Read more

Погледнете како вози летачки Cadillac

Read more

Hyperion XP-1 ги покори улиците на Лас Вегас

Read more
 

Автомобили

  • filter

Поглед во тјунираниот Mini John Cooper Works GP

Читај повеќе

Нова ера за BMW?

Читај повеќе
  • play_arrow

Погледнете како вози летачки Cadillac

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Hyperion XP-1 ги покори улиците на Лас Вегас

Читај повеќе

Потполно новата Lada Niva пристигнува во 2024 година

Читај повеќе

Се бара повлекување на 158.000 автомобили на Tesla поради дефект

Читај повеќе
  • filter

Fiat Panda Cross е најдобриот кросовер за 2020 година

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа испораката на Bugatti Divo, вреден 5,4 милиони долари?

Читај повеќе
  • play_arrow

Леброн Џејмс го претстави новиот електричен Hummer

Читај повеќе