По 38 години, милијардерот го оствари својот сон: Го подели богатството и дојде на нула

Милијардерот Чак Фини(89) ја оствари неговата најголема желба: го донираше богатството од 8 милијарди долари во добротворни цели.

Во текот на претходните 38 години, Фини, Американец со ирско потекло кој заработи милијарди долари од бесцаринска трговија, ги донираше своите пари на хуманитарните организации и универзитетите ширум светот за да дојде до нула и да го подари целото богатство.

Оваа недела Фини конечно ја оствари неговата желба. Фондацијата Atlantic Philanthropies која тајно ја основал во 1982 година, конечно остана без пари.

89-годишниот Фини изјави дека е многу задоволен бидејќи го направил ова додека е жив, пишува Guardian.

Од својот мал, изнајмен стан во Сан Франциско, тој упати порака и до останатите милијардери: „Следете го мојот пример, ќе ви се допадне“.

Фини истакна дека се надева оти и другите милијардери ќе го искористат нивното богатство за решавање на најголемите проблеми во светот.

реклама

Од отворањето на градинките досега - 15 заразени деца и 44 вработени

Read more

Даниел Крег повеќе нема да биде Џејмс Бонд: Кој ќе го замени?

Read more
Фејл компилација - неписменост и други проблеми

Фејл компилација - неписменост и други проблеми

Read more
Како најлесно да ја исчистите белата гума на патиките?

Како најлесно да ја исчистите белата гума на патиките?

Read more

Чек дис аут

Среќа во несреќа: Остана нечепнат по сообраќајка пред нос

Read more

Дин по 2 месеца се враќа кај лавовите - добредојде или?

Read more

Дали би се преселиле? – Италијанско село нуди 20.000 евра за да почнете бизнис

Read more

Погледнете како Кинезите преместија петкатна зграда од едно место на друго

Read more

Магазин

Фудбалерката Меган Рапино ја запроси кошаркарката Сју Бирд

Читај повеќе
  • play_arrow

Среќа во несреќа: Остана нечепнат по сообраќајка пред нос

Читај повеќе
  • play_arrow

Tinder има нова опција - користете ја внимателно

Читај повеќе
  • play_arrow

Дин по 2 месеца се враќа кај лавовите - добредојде или?

Читај повеќе
  • play_arrow

4 идеи за вкусен доручек со јајца

Читај повеќе

Утре има ретка Сина Месечина: Ќе биде среќна за четири хороскопски знаци

Читај повеќе

Зошто некои од заразените со коронавирус се асимптоматски?

Читај повеќе

Зошто треба да јадете дури и кога не чувствувате глад?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Дали би се преселиле? – Италијанско село нуди 20.000 евра за да почнете бизнис

Читај повеќе