ФОРМУЛА 1 2020

По 50 години Мексиканец победи на Ф1 трка

Ф1
Ф.З.
/ 07.12.2020 / 10:44

По цели 50 години Мексико повторно има победник на едно Град при откако синоќа Серхио Перес се искачи на врвот на подиумот во Бахреин.

Последен пат Мексиканец победи во Формула 1 на трката за Големата награда на Белгија која се возеше на 7 јуни 1970. Тогаш триумфираше Педро Родригес. Синоќа, по точно 50 години, 5 месеци и 29 дена Мексико повторно се израдува на успех во Ф1.

Возачот на Рејсинг Поинт, Серхио Перес, мина прв низ целната линија синоќа во Бахреин остварувајќи ја првата победа во својата кариера. Втор заврши Естебан Окон од Рено, а трет беше Ленс Строл од Рејсинг Поинт.

Трката ја пропушти шампионот Луис Хамилтон кој е позитивен на коронавирусот. Неговите колеги Џорџ Расел и Валтери Ботас беа во водство на дваесетина круга пред крајот кога поради тимска грешка беа непотребно повикани во боксот за да направат промена на пневматиците, а до крајот Расел уште една мораше на поправка откако му се дупна гума. Тоа го искористи Мексиканецот остварувајќи прва историска победа за тимот на Рејсинг Поинт.

реклама

Ќе пукне ли? Русите распоредија војска, Америка испрати два воени брода

Read more

Се појави нов опасен тренд

Read more

Дали можете да пиете андол и аспирин откако сте примиле вакцина AstraZeneca?

Read more

Милијарда долари за да може Ever Given да излезе од Суецкиот Канал

Read more

Ф1

Разгаленото дете на кое тато му плаќа да вози во Формула 1

Read more

Мерцедес го презентираше болидот за новата Ф1 сезона

Read more

Фернандо Алонсо заврши во болница по сообраќајна несреќа

Read more

Крај на неизвесноста: Хамилтон го продолжи договорот со Мерцедес

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Милан тргнува по голгетерот Влаховиќ

Читај повеќе
  • play_arrow

Лука Дончиќ, не си реален!

Читај повеќе

Медеведев позитивен на корона, го пропушта Монте Карло

Читај повеќе

Капитенот Рамос има ковид и го пропушта Ливерпул

Читај повеќе

Да се живи и здрави спонзорите – кој клуб има „најскап дрес“?

Читај повеќе

Момците на Зидан преуморни - што се случува на тренинзите на Реал?

Читај повеќе
  • play_arrow

И ВАР греши: Поништен гол оти проверија погрешен играч

Читај повеќе
  • play_arrow

Вовед во местење фудбалски натпревари

Читај повеќе

Барселона лидер на листата 20 највредни клубови во светот

Читај повеќе