УС ОПЕН 2021

Победата на УС Опен на младата Ема ѝ донесе огромна популарност на Instagram

Бројот на следбеници на Ема Радукану на Instagram се искачи на 1,6 милиони по нејзиното сензационално освојување на УС Опен во Њујорк и победата над Лејла Фернандес со 6-4 и 6-3.

Социјалните мрежи експлодираа во текот на изминатите два дена поради 18-годишната спортистка од Бромли, која стана прва Британка грен-слем победничка по Вирџинија Вејд и Вимблдон во 1977 година, а нејзиниот профил на Instagram го заследеа речиси милион нови следбеници.

Неверојатните игри на Ема во Њујорк ја донесоа од 366. место на ВТА листата на 23. место, го зголеми бројот на следбеници на Instagram на 1,6 милиони и обезбеди фотографија за списанието Vogue.

Во меѓувреме, експертот за популарна култура и брендови, Ник Еде, предвиде дека тинејџерката ќе стане бренд вреден милијарди долари.

Инаку, Ема изби на сцената на овогодинешниот Вимблдон, каде што стана најмладата Британка што стигнала до 4. коло по 1959 година.

Ема освои армија од фанови на Вимблдон, откако во своето шармантно скромно интервју по натпреварот призна дека не очекувала да напредува во втората недела од турнирот.

По победата во првиот круг таа доби 30.000 следбеници на Instagram, а втората победа ѝ донесе уште 153.000.

На својата страница на Instagram, идната ѕвезда ги споменува своите глобални корени, повикувајќи се на Лондон, каде што сега живее, Торонто, каде што е родена и двата града од каде се нејзините родители - Букурешт (Романија) и Шенјанг (Кина).

реклама

Холивудски џентлмен - Кијану Ривс никогаш не ги допира жените со кои се фотографира

Read more

Адел: Сакам да му објаснам на син ми зошто му го уништив целиот живот за мојата среќа

Read more

Ослободете се од висок крвен притисок: Исфрлете ги овие намирници од исхраната

Read more

Автомобилските клучеви имаат опција која ретко кој ја знае

Read more

Тенис

Циципас и Зверев испаднаа од Индијан Велс

Read more

Фоњини двапати го погоди Мело во меѓуножјето, па прослави поен

Read more

Заврши ли сезоната за Новак Ѓоковиќ?

Read more

Медведев пропушти историска шанса да го симне Ѓоковиќ од врвот

Read more
 

Спорт

Ф1: Објавен календарот за новата сезона со рекордни 23 трки

Читај повеќе

Циципас и Зверев испаднаа од Индијан Велс

Читај повеќе

Педри: Барселона ќе ги надмине овие тешки моменти

Читај повеќе

Барса нема пари, но има план - не се откажува од Халанд

Читај повеќе
  • play_arrow

По спорниот гол на Мбапе: УЕФА бара промена на офсајд правилото

Читај повеќе

Марио Манџукиќ ќе учи за тренер

Читај повеќе

Промаши пенал, па си даде автогол: Станковски му пресуди на својот Работнички

Читај повеќе

Иницијаторите на фудбалската Супер лига најавуваат нов концепт

Читај повеќе
  • play_arrow

Фоњини двапати го погоди Мело во меѓуножјето, па прослави поен

Читај повеќе