Почина Нед Бити, најангажираниот актер во Холивуд

Американскиот комичар и глумец Нед Бити, можеби најпознат по улогите во „Network“, „Deliverance“, „Superman“ и други филмови, почина на 83-годишна возраст.

„Нед почина од природна смрт во неделата наутро, опкружен со неговото семејство и најблиските. Неговото семејство одлучи да не објавува повеќе детали. Нед беше икона, легендарен талент, како и драг пријател. На сите ќе ни недостига“, изјави неговата менаџерка Дебора Милер.

Тој е роден во Луисвил, Кентаки, САД. До 2013 година, кога и се пензионираше, глумел во 165 филма и ТВ-серии. За својата куса, но моќна улога во филмот „Network“ од 1976 година, заработи и номинација за Оскар за споредна улога.

Почина во семејниот дом во Лос Анџелес, Калифорнија. Variety го нарече „еден од најангажираните актери во Холивуд“.

Други филмови во кои се појави се „All the President’s Men“, „The Big Easy“, „Hear My Song“, „The Walker“ и други.

реклама

Зошто Кина сака да гради канал до Дунав преку Вардар?

Read more

Порано беше светска шампионка, денес е ѕвезда на сајт за возрасни

Read more

Илон Маск: Земјата е пред колапс, потребни се луѓе за Марс

Read more

Топ 10 најубави плажи во светот

Read more

Филм & ТВ

Меган Фокс во секси издание за Basic

Read more

Пораснаа ќерките на Силвестер Сталоне

Read more

Сѐ што е погрешно во „Wedding Crashers“

Read more

Како изгледа денес славниот Мич од серијата „Baywatch“?

Read more
 

Сцена

10 години од смртта на Ејми Вајнхаус – музичката икона која не сакаше да биде славна

Читај повеќе

Меган Фокс во секси издание за Basic

Читај повеќе
  • play_arrow

Тејлор Свифт најплатена музичарка за 2020 година

Читај повеќе

Пораснаа ќерките на Силвестер Сталоне

Читај повеќе
  • play_arrow

Сѐ што е погрешно во „Wedding Crashers“

Читај повеќе

Како изгледа денес славниот Мич од серијата „Baywatch“?

Читај повеќе
  • play_arrow

„The Last Duel“ трејлер: Историска драма со Мет Дејмон и Бен Афлек

Читај повеќе
  • play_arrow

20 години cinEdays: Доделени наградите на јубилејното издание

Читај повеќе

Гледачите ги избраа најдобрите акциони филмови на сите времиња

Читај повеќе