Почина славниот современ уметник Христо

Христо, светски познатиот современ уметник со бугарско потекло, кој поголемиот дел од животот работеше во САД, почина на 84 години во неговиот дом во Њујорк.

Христо Јавашев, кој секогаш работеше со неговата сопруга Жан-Клод, е познат по неговите масивни дела во кои покриваше знаменитости со платно или најлон.

Христо избегал од комунистичка Бугарија во 1957 година, прво во Прага, а потоа во Виена и Женева. Една година подоцна се преселил во Париз, каде што ја запознал неговата сопруга и уметнички партнер Жан-Клод Денат де Гилебон (почина во 2009, на 74 години). Живеел во Њујорк 56 години.

Неговите дела, меѓу кои завиткувањето на Рајхстагот во Берлин и мостот Пон-Неф во Париз, „ги зближуваа луѓето“, стои во соопштението објавено на официјалната Facebook страница на уметникот.

„Христо го живееше животот со полни гради и не само што го сонуваше она што се чинеше невозможно, туку исто така и го остваруваше“, се вели понатаму во пораката до неговите обожаватели и се додава дека уметничките дела на двојката „продолжуваат да живеат во нашите срца и сеќавања“.

Во неговиот последен проект тој сакаше да ја обвитка Триумфалната порта во Париз со 25.000 квадратни метри полипропиленска ткаенина која може да се рециклира во сребреносина боја и 7.000 метри црвено јаже.

реклама

Протести во Белград поради враќањето на полицискиот час, полицијата употреби солзавец

Read more

Родителите на деца кои одат во училиште да се вратат на работа, одлучи Владата

Read more

Како паметно да одговорите на навреда?

Read more

Витаминот Д и коронавирусот - Вистинска или залудна надеж?

Read more

Живот

Насилство има и во училиштата без мешан етнички состав

Read more

Три хороскопски знаци кои секогаш го добиваат она што го сакаат

Read more

Детална процедура: Што да правите ако се заразите со коронавирус во Грција?

Read more

Како изгледа тестирањето за COVID-19 на грчката граница со Бугарија?

Read more

Магазин

  • play_arrow

Како паметно да одговорите на навреда?

Читај повеќе

СЗО: Сѐ уште не сме го достигнале пикот на пандемијата

Читај повеќе

Знаци што покажуваат депресија кај децата

Читај повеќе

Предлог за читање: „Вештица“ од Венко Андоновски

Читај повеќе

Насилство има и во училиштата без мешан етнички состав

Читај повеќе

Пријателство со бенефиции: Пет работи кои треба да ги знаете

Читај повеќе

Витаминот Д и коронавирусот - Вистинска или залудна надеж?

Читај повеќе
  • play_arrow

Три вежби кои ќе ви помогнат да ги намалите болките во грбот

Читај повеќе

Наоми Кембел разголена за Valentino

Читај повеќе