Почна да работи најмоќната приливна турбина во светот

Приливната турбина која се смета за најмоќна во светот, започна со работа и е поврзана со мрежата во Оркни, архипелаг на североисточниот брег на Шкотска.

Приливните турбини ја користат кинетичката енергија на океанските струења поради плимата, слично на ветерните турбини кои ја користат енергијата на ветерот. Приливните турбини имаат најдобар степен на корисно дејство при приливни струења помеѓу 4 и 5.5 mph.

Приливната турбина О2 на Orbital Marine Power е закотвена на локацијата Fall of Warness, каде подводен кабел ја поврзува оваа единица од 2 мегавати со копнената локална електрична мрежа.

Приливната турбина, позната и како плимна турбина, започна да работи или произведува „чиста енергија“ во време кога индустриските лидери бараат поддршка од владата за да ѝ помогнат на плимната индустрија комерцијално да се развива.

Оваа турбина може да обезбеди електрична енергија за 2.000 домаќинства годишно.

Голема турбина, направена да трае

Турбината има систем „ gullwing“ на преклопни делови што се движат како крилја на галеб, исто како вратата на легендарниот Mercedes SL 300. Овој подвижен систем е дизајниран за да може подводните делови на конструкцијата и пропелерите да се подигнат од морето со цел лесно одржување и можни поправки.

Секоја турбина има ротор со дијаметар од 20 метри кој може да ротира за целосни 360 степени. Ова ѝ дава на турбината комбинирана површина на роторот од 600 квадратни метри, најголема досега на која било приливна турбина.

Оваа иновација треба да ѝ овозможи на турбината да генерира енергија без потреба целата турбина да го смени правецот во зависност од појавата на плимата и осеката. Исто така, ќе овозможи безбедна, динамична контрола на роторите што ќе црпат енергија од различни насоки, без вртење на платформата.

Remote video URL
реклама

Откритие што менува сѐ: Човечки стапалки стари 23.000 години најдени во Ново Мексико

Read more

Го „уби“ Куман со поглед - младиот Пуиг ги освои фановите на Барса

Read more

Како за 5 секунди да откриете дали месото е свежо?

Read more

Филипче: Од средината на октомври нова мерка - ќе може да функционираат само целосно вакцинирани граѓани

Read more

Вести

Октоподи - неверојатни суштества

Read more

Откритие што менува сѐ: Човечки стапалки стари 23.000 години најдени во Ново Мексико

Read more

Најголемите зелени мегапроекти во светот

Read more

СЗО: Загадувањето на воздухот е полошо отколку што мислевме

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Октоподи - неверојатни суштества

Читај повеќе

Huawei изработи апликација со која се отклучува и стартува автомобил

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Microsoft произведе безжичен глушец од рециклирана пластика од океанот

Читај повеќе

Новиот детектор за гравитациски бранови фати мистериозни сигнали од вселената

Читај повеќе

Откритие што менува сѐ: Човечки стапалки стари 23.000 години најдени во Ново Мексико

Читај повеќе
  • play_arrow

Како животните ги добиваат нивните шари?

Читај повеќе

ЕУ предлага универзален полнач, Apple се загрижени

Читај повеќе
  • play_arrow

Астероид го погоди Јупитер, снимен моментот од ударот

Читај повеќе
  • play_arrow

Најголемите зелени мегапроекти во светот

Читај повеќе