Почна фестивалот „Гола Месечина“ во Општина Аеродром

Во организација на Театар Комедија и Општина Аеродром, овој викенд почна деветтото издание на Меѓународниот фестивал на комедијата „Гола Месечина“. На репертоарот викендов се најдоа македонската претстава „Да, инспекторе“ и претставата на Театар Славија од Белград „Опасна љубовна игра“, при што беше забележана масовна посетеност од аеродромци.

Програмата, како што информираат од Општина Аеродром, продолжува и во наредните денови, а сите љубители на театарската уметност можат да се смеат и забавуваат со претставите „Прекрасна недела за Крев Коер“ од Народен театар „Иван Вазов“ од Софија што ќе се одигра вечерва, утре (вторник) на репертоар е „Паника во Хотел Палас“ на струмичкиот театар, а во режија на Коле Ангеловски, во среда аеродромци ќе уживаат во претставата „Слуга на двајца господари“ од велешкиот театар. Со „Енергични луѓе“ на театарот „Григор Прличев“ од Охрид, во четврток ќе биде заокружен овој неколкудневен магичен спектакл под ведро небо.

-Сите заинтересирани можат да ги подигнат картите за претставите во просториите на Општина Аеродром или на билетарницата на Театар Комедија. Влезот е бесплатен, а ве очекува многу смеа, забава и одлична атмосфера, велат од Општина Аеродром.

 

реклама

Во кои години жените имаат најголем сексуален нагон?

Read more

Босна има мал излез на море, но и една прекрасна плажа

Read more

Научници сакаат да го „оживеат“ изумрениот тасманиски тигар

Read more

Хороскопски знаци кои најдобро знаат како да уживаат во животот

Read more

Култура

МакеКоПроДокс форум и годинава дел од МакеДокс

Read more

Земја во фокус – Чешка на 13-тиот МакеДокс

Read more

Еден сребрен и два бронзени медали за македонските учесници на информатичката Олимпијада

Read more

Бесплатна филмска проекција за загревање за 13. МакеДокс

Read more
 

Вести

МакеКоПроДокс форум и годинава дел од МакеДокс

Читај повеќе

Регистрирани 521 случај на COVID-19, починати три лица

Читај повеќе

Во Битола запленета дрога вредна 800.000 евра, приведени 5 лица

Читај повеќе

Термоелектраните во Битола и Осломеј со 40 проценти зголемено производство

Читај повеќе

Кина успешно тестира дрон за модификација на временските прилики

Читај повеќе

Приведено лице за издржување на двегодишна казна затвор

Читај повеќе

Сончево со слаб ветер и температури до 37 степени

Читај повеќе

Арафат Муареми се повлече од функцијата директор на Управата за финансиска полиција

Читај повеќе

Рускоска суспендирана од работното место

Читај повеќе