Почна штрајк на јавниот превоз низ цела Германија, се очекуваат големи проблеми

МАКФАКС
/ 29.02.2024 / 12:02

Во многу германски сојузни покраини утринава почна дводневен штрајк на јавниот превоз.

​На информационите табли за јавниот превоз во Берлин денеска пишува дека поради штрајкот нема да сообраќаат автобуси, трамваи и U-Bahn

Патниците може да очекуваат значителен прекин бидејќи автобусите, трамваите и метрото престанаа да сообраќаат на многу места. Синдикатот „Верди“ свика дводневен штрајк, кој ќе трае до петок.

Берлин, Хамбург, Долна Саксонија, Саксонија-Анхалт, Северна Рајна-Вестфалија и Рајнска област-Пфалц беа погодени од штрајкот. Денес се планирани протести во повеќе градови.

Повеќето приградски возови или регионални автобуси, кои не ги управуваат општинските работодавци, нема да бидат засегнати.

Регионалниот и меѓуградскиот железнички сообраќај исто така не штрајкуваат и тој ќе се одвива според вообичаениот возен ред.

Работниците организираа неколку штрајкови во последниве недели во услови на напнати колективни договарања со речиси секоја транзитна агенција во земјата.

Вработените во Баварија исто така се вклучени во преговорите, но остануваат под договор и не може да учествуваат во штрајкови.

Нови штрајкови се планирани за следната недела во разни денови на разни локации, иако синдикатот „Верди“ најави дека главниот ден на штрајкот ќе биде петок.

Групата климатски активисти „Петок за иднината“ најави дека планира да организира протести и в петок барајќи поагресивна акција во борбата против климатските промени и поголеми инвестиции во јавниот транспорт.

Германија неодамна беше погодена од повеќекратни штрајкови во секторот на јавниот транспорт.

реклама

Топ 5 најдолговечни животни - некои живеат и илјадници години

Read more

Зошто никогаш не треба да користите мобилен телефон додека сте во тоалет?

Read more

Со 11.100 км/ч за 1 час низ половина свет: Тестот беше успешен, доаѓа ракетен авион?

Read more

Тешка недела: Финансиски хороскоп за секој знак од 15 до 21 април

Read more

Свет

Г7 подготвува мерки против Иран

Read more

Украинците имаат нови моќни дронови во кампањата против Русија

Read more

NYT тврди: Бајден го разубедил Нетанјаху од планот за контра-напад врз Иран

Read more

Иран: Ако Израел возврати, следниот напад ќе биде одлучувачки

Read more
 

Вести

Г7 подготвува мерки против Иран

Читај повеќе

Од ДУИ ме нарекуваат анти Албанец и ксенофоб затоа што гласно говорам за нивниот криминал, рече Мицкоски

Читај повеќе

Сообраќајка со полициско возило во Скопје, шестмина повредени

Читај повеќе

Деветвалентната ХПВ-вакцина достапна кај нас од следниот месец

Читај повеќе

Тепачка во штипскиот затвор, надвор стигнала и поддршка од 30 лица

Читај повеќе

Двајца повредени во пожар во куќа во Скопје

Читај повеќе

Вучиќ: За три до четири месеци ќе биде најлошата ситуација од 1945 година

Читај повеќе

Изложба на карикатури од Фестивалот за хумор и сатира IN VINICA VERITAS во Крива Паланка

Читај повеќе
  • play_arrow

Украинците имаат нови моќни дронови во кампањата против Русија

Читај повеќе