Поцрвене небото над Ирак: Стотици хоспитализирани поради силна песочна бура

Ирак неодамна беше погоден од неколку песочни бури, што резултираше со стотици граѓани кои завршија во болница, а воздушниот сообраќај беше запрен.

Ова е осма песочна бура во Ирак од средината на април, а поради црвената магла, видливоста во Багдад и околните градови е намалена на само неколку десетици метри.

Стотици луѓе беа хоспитализирани поради тешкотии со дишењето, а некои училишта и канцеларии беа затворени.

реклама

Свет

Џамија во Берлин развеа знаме со виножито

Read more

Бајден: Сенатот не може да го избегне филибастерот и да го заштити правото на абортус

Read more

Бајден најави нова помош за Украина во вредност од 800 милиони долари

Read more

Путин со порака до колегите: Оставете го алкохолот, почнете да спортувате

Read more

Нови видеа

play_arrow

Најдобрите вежби за зацврстување на задникот

Read more
play_arrow

Најчудните моменти снимени со камера, фејл компилација

Read more
play_arrow

Неколку рецепти за летни салати што заситуваат

Read more
play_arrow

15 најголеми тунели низ човечката историја

Read more
play_arrow

Најдобрите непланирани моменти кои останаа на The Big Bang Theory

Read more
play_arrow

15 најнеобични воени оружја

Read more
play_arrow

Кои се седумте најскапи фудбалски менаџери на сите времиња?

Read more
play_arrow

Новата Star Wars серија Obi-Wan Kenobi доби искрен трејлер

Read more
play_arrow

Беа најплатени тинејџери во 2017 година: Каде се сега?

Read more
play_arrow

Согорете многу калории за кратко време: Правете ги овие вежби секој ден

Read more
play_arrow

Искрен трејлер за легендарниот Goodfellas

Read more
play_arrow

Дали среќата се купува со пари?

Read more