Подновен најмалиот Audi - што има ново?

Најмалиот, и според многумина најоригиналниот, Audi е темелно модернизиран.

Погодувате, тоа е Q2, модел за кој многумина претпоставуваа дека наскоро ќе биде пензиониран.

Очигледно ќе опстои уште некое време, а за да биде што поуспешен доби „сеопфатна технолошка надградба“.

Посовремените перформанси се пред се видливи во кабината, каде што најмалиот кросовер на Audi доби дигитален кокпит со дијагонала од 12,3 инчи во Full HD резолуција. Централната позиција е окупирана од дополнителен инфозабавен екран со дијагонала од 8,8 инчи. Да потсетиме дека сегашната верзија сè уште има аналогни мерачи и помал инфозабавен систем.

Audi го ставија и воланот, како и поголема група безбедносни елементи во листата на нови функции. Последново се однесува на системи како што се задржување лента, помош при паркирање и препознавање сообраќајни знаци.

Понудата на мотори ја сочинуваат 1.0 TSI бензинец со 116 КС и 1.5 TSI со 150 КС, а во игра останува 2.0 TDI со 150 КС.

Овие иновации ќе бидат достапни во Европа од вториот квартал на 2024 година, со цени што почнуваат од 28.600 евра во Германија.

Тагови
реклама

Три уреди во домот што никогаш не треба да се исклучуваат од струја

Read more

Откриена најголемата змија што некогаш живеела на Земјата

Read more

Едно цвеќе е идеално за балконите кои повеќе се во сенка

Read more

Симптоми на висок крвен притисок кои се јавуваат за време на спиењето

Read more

Авто новости

Врвна прецизност и динамика: претставен новиот Cayenne GTS

Read more

Дали амонијакот може да биде алтернатива на фосилните горива?

Read more

Богати до небо: Колку заработува автомобилската индустрија?

Read more

Mazda SUV CX-80: Три реда седишта и за клиентите во Европа

Read more
 

Автомобили

Новиот хиперавтомобил на MG забрзува до стотка за 1,9 секунди

Читај повеќе
  • filter

Врвна прецизност и динамика: претставен новиот Cayenne GTS

Читај повеќе

Дали амонијакот може да биде алтернатива на фосилните горива?

Читај повеќе

Богати до небо: Колку заработува автомобилската индустрија?

Читај повеќе
  • filter

Mazda SUV CX-80: Три реда седишта и за клиентите во Европа

Читај повеќе
  • filter

Први фотографии: Новиот Citroën C3 Aircross има 7 седишта

Читај повеќе

Пад во продажбата на автомобили, производителите го преиспитуваат укинувањето на бензинците

Читај повеќе
  • filter

Ford почна да прима нарачки за најмоќниот Mustang досега

Читај повеќе

Volkswagen инвестира 2,5 милијарди евра во Кина

Читај повеќе