Поглед во болницата што Кинезите ја изградија за рекордно време

Кинеските власти во Вухан изградија болница со 1.000 кревети, за пациенти заболени од новиот корона вирус. Градоначалникот Џоу Сијанванг на војската ја предаде новата болница Хуншеншан, каде ќе работат 1.400 здравствени работници, пренесува CNN.

Според кинеските медиуми, новата болница е монтажна и може да се изгради за 6 дена. Во тек е изградба на уште една болница, Леишеншен, чие отворање е закажано за 5 февруари. Двете болници заедно ќе имаат 2.600 кревети.

реклама

Свет

Автомобил паднат од мост исфрлил воз од шини во Шпанија

Read more

Белци клекнаа на колена и бараа прошка од црнците

Read more

Тајни снимки на СЗО откриваат дека Кина забошотувала информации за коронавирусот

Read more

Шведска призна дека требало да воведат рестриктивни мерки

Read more

Нови видеа

play_arrow

Колку протеини треба да внесувате дневно?

Read more
play_arrow

Научната фантастика како инспирација за денешните роботи

Read more
play_arrow

Влијанието на Шекспир врз англискиот јазик

Read more
play_arrow

Најдоброто од Наполи сезонава

Read more
play_arrow

Тимот на „отпишаните“: 11 фудбалери кои се потценети во нивните татковини

Read more
play_arrow

Здрава опција: Како да направите пилешки прсти во рерна?

Read more
play_arrow

Креативни идеи за брз и вкусен појадок

Read more
play_arrow

Храна која го намалува нивото на тестостерон

Read more
play_arrow

Лет со целосно електрична Cessna

Read more
play_arrow

Уметноста на изведувањето пенал

Read more
play_arrow

Патки во фамилијарна прошетка по Вардар

Read more
play_arrow

Неделен план со вежби за слабеење за мајки

Read more