Поглед во најстариот ресторан во светот, работи 300 години

Ресторанот Sobrino de Botín во Мадрид, Шпанија, е основан 1725 година, a Гинисовата книга на рекорди го призна како најстар ресторан во светот којшто сѐ уште работи.

Eдна од најуникатните одлики на оваа гостилница е печката, којашто работи постојано, дури 298 години.

„Тоа е нашиот скапоцен камен на круната“, вели Луис Хавиер Санчес кој работи во ресторанот повеќе од 45 години. „Никогаш не ја исклучуваме. Таа мора да биде жешка навечер и подготвена за печење наутро. Затоа никогаш не смееме да ја исклучиме. Внатре има посебна арома, навистина е неверојатно', објаснува Санчес.

Неверојатно е колку ресторанот е посветен на одржување на храната што ја служи. Санчес ја опишува и винската визба како „историја која дише“,

Но, храната е она што мора „да го има вкусот на традицијата“, при што секој готвач учи од претходникот, а потоа рецептите ги пренесува на следната генерација.

„Нашите рецепти се многу стари, од времето кога нашите прадедовци го основаа ресторанот. И, оттогаш останавме верни на тие рецепти“, објаснува гордо Санчес

Ресторанот воопшто не е „заглавен“ во минатото, има интернет страница, како и профили на социјалните мрежи.  

Remote video URL
реклама

Финансиски хороскоп за февруари: За кој знак е поволно време за почнување бизнис?

Read more

Што се случи со Месут Озил?

Read more

Кои се најчестите повреди за време на секс?

Read more

Археолози ја открија првата кафеана во светот – стара е 5.000 години

Read more

Живот

Еликсир на младоста: Која храна го поттикнува создавањето колаген?

Read more

Финансиски хороскоп за февруари: За кој знак е поволно време за почнување бизнис?

Read more

Неколку причини зошто треба да одгледувате растенија во вашиот дом

Read more

Најсреќните луѓе имаат квалитетни односи со семејството и пријателите

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Рецепт на денот: Мисиркини гради во сос од вино

Читај повеќе

Кои се најчестите повреди за време на секс?

Читај повеќе

Археолози ја открија првата кафеана во светот – стара е 5.000 години

Читај повеќе

Еликсир на младоста: Која храна го поттикнува создавањето колаген?

Читај повеќе

Финансиски хороскоп за февруари: За кој знак е поволно време за почнување бизнис?

Читај повеќе

Важен симптом на рак на јајниците кој често се занемарува

Читај повеќе

Четири проблеми на кои жените најчесто се жалаат кај брачен терапевт

Читај повеќе
  • play_arrow

Неколку причини зошто треба да одгледувате растенија во вашиот дом

Читај повеќе

Каков совет би им дал гинеколог на паровите кои се мачат со неплодност?

Читај повеќе