Погледнете го единствениот Lanzante McLaren Senna GTR LM 25 во светот

Има малку компании кои се способни да претворат одличен автомобил во нешто уште подобро, а Lanzante дефинитивно е на таа ексклузивна листа.

Следниот месец на аукција ќе биде продаден еден од најдобрите McLaren  автомобили што излегле од британската работилница на Lanzante, а се проценува дека новиот сопственик ќе издвои меѓу 1,4 и 1,6 милиони евра.

Тоа е специјален модел Senna GTR познат како LM 25. Lanzante го лансираше својот LM 25 во 2020 година за да ја одбележи 25-годишнината од F1 GTR победата на 24 часа Ле Ман, а беа произведени само седум примероци за да ги претставуваат сите седум болиди што учествуваа во гореспоменатата трка во 1995 г.

Senna GTR прикажан на фотографиите е обоен во иста светло сива боја како и познатата Tokyo Ueno Clinic F1 GTR, доби лесни ковани бандажи од алуминиум и карбонски влакна, ја носи ознаката Tokyo Uneo Clinic зад вратите, како и тркачкиот број 59 на прозорците на вратата.

Внатрешноста содржи неколку уникатни детали, карбонските седишта се слични на оние на моделот F1 GTR, појасите се сини, а поставени се и перфорираните златни педали. Lanzante постави карбонски волан и реплика налепница на задната преграда на моделот F1 GTR.

Аукциската куќа RM Sotheby's наведува дека Lanzante не само што го преобразил автомобилот во модел LM 25, туку дека е легален и за британските патишта, што го прави уште попосакуван. Поминал помалку од 2.000 километри и последен пат бил сервисиран во септември 2023 година.

Ќе се продава со оригинална документација, слушалки со систем за комуникација наменети за возачот и патникот, како и алат за вадење тркала со централна завртка.

Тагови
реклама

Еден суплемент не смеат да го земаат луѓето над 50 години

Read more

Направете фалафел, евтино јадење за целото семејство

Read more

Детална астро анализа до 31 мај за секој хороскопски знак

Read more

Што точно му прави шолја кафе на телото од минута во минута?

Read more

Авто новости

Совети за чистење и одржување на кожени седишта

Read more

BMW претстави интересен концептен двосед Skytop

Read more

Range Rover за прв пат ќе се произведува надвор од Велика Британија

Read more

Новите автомобили ќе имаат предупредување за пречекорување на брзината?

Read more
 

Автомобили

Совети за чистење и одржување на кожени седишта

Читај повеќе
  • filter

BMW претстави интересен концептен двосед Skytop

Читај повеќе

Range Rover за прв пат ќе се произведува надвор од Велика Британија

Читај повеќе

Новите автомобили ќе имаат предупредување за пречекорување на брзината?

Читај повеќе
  • filter

Volkswagen ги објави првите фотографии од новиот Golf GTI Clubsport

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

KIA го претстави електричниот SUV EV3, доаѓа и во Европа

Читај повеќе

Двојно поголеми се шансите пешак да го удри електричен отколку автомобил со SUS мотор

Читај повеќе

Lamborghini го повлекува Urus: Хаубата може да се откачи при големи брзини

Читај повеќе

Volvo има нов адут: Робо-камион

Читај повеќе