Погледнете како F-22 Raptor ѝ пркоси на гравитацијата

Американското воено воздухопловство многу се гордее со борбениот авион од петта генерација, F-22 Raptor, доказ за тоа е оваа снимка направена во Алјаска.

Во видеото може да се види каква акција изведува авионот, со кадри направени од кабината. Зад F-22 стои најмодерната технологија на аеродинамичното обликување (Stealth), систем за управување, софистицирана електроника и друга опрема.

Овој авион е рекордер по цена на трошоци при оперативна употреба. Иако активно се користи во службата, Lockheed Martin престана да го произведува во 2011 година.

реклама

Чек дис аут

Научете како да играте шах за помалку од 10 минути

Read more

Во Гиза откриени 52 гробници меѓу кои и на кралицата Неит

Read more

Работници во австралиска фабрика украле лосос вреден милиони долари

Read more

Денеска е најдепресивниот ден во годината – како да го надминете?

Read more

Нови видеа

play_arrow

Научете како да играте шах за помалку од 10 минути

Read more
play_arrow

Прошетка со Елон Маск низ канцелариите на SpaceX     

Read more
play_arrow

Креативни начини како да ја организирате кујната

Read more
play_arrow

Најсмешната фејл компилација на неделата

Read more
play_arrow

Моментот кога Елон Маск си го купил првиот суперспортски автомобил

Read more
play_arrow

Сообраќајно чудо: Супербрз воз кој „лета“ со 620 километри на час

Read more
play_arrow

Преслатка реакција на маче кога за првпат ќе види снег

Read more
play_arrow

Искрен трејлер за „Wonder Woman 1984“

Read more
play_arrow

НАСА 2021: Ајде да одиме на Месечината!

Read more
play_arrow

Како се чисти снегот во Mадрид?

Read more
play_arrow

Зошто англиските фудбалери ретко прават трансфери во странство?

Read more
play_arrow

Лана дел Реј пее за теориите на заговор за авионско запрашување во новата песна

Read more