Погледнете што сѐ може да направи дигиталниот кокпит на Samsung

Samsung го претстави својот најнов дигитален кокпит дизајниран за полесна комуникација и забава во движење.

Дигиталниот кокпит им овозможува на возачот на автомобилот и на патниците да го искористат максимално времето што го поминуваат возејќи се.

На располагање имаат 49-инчен LED екран со одличен аудиосистем, а во кокпитот има бројни подвижни екрани кои го трансформираат возилото во удобен повеќенаменски простор.

Овие екрани и звучници се корисни за забавни активности како гејмање или гледање концерти, но исто така го претвораат возилото во канцеларија во движење со можност за видеоконференциски повици.

Централниот дел на воланот е резервиран за екран наменет исклучиво за возачот, а станува збор за LCD панел од 8,8 инчи кој има функција на контролер за забава, се користи за прилагодување на јачината на звукот и навигацијата, а има и функција на сирена.

5G технологијата е меѓу придобивките на дигиталниот кокпит бидејќи го подобрува корисничкото искуство.

Системот има и услуга за следење на здравјето на возачите и патниците за време на возењето. Нивото на стрес се анализира редовно, а осветлувањето, мирисите и музиката автоматски се прилагодуваат за да им се овозможи на патниците да се релаксираат. Исто така, системот му помага на возачот да остане буден, следејќи ги неговите очни капаци.

Додека автомобилската индустрија се стреми кон технологија за самостојно возење автомобил, дигиталниот кокпит на Samsung е една од опциите за пополнување на времето за време на возењето.

Remote video URL
реклама
На Анчелоти му се криви судиите па бара видеотехнологија

На Анчелоти му се криви судиите па бара видеотехнологија

Read more
Препораки на ДЗС за најавениот топлотен бран

Препораки на ДЗС за најавениот топлотен бран

Read more
Тиго Фајнанс – две години синоним за достапност и брзина во финтек индустријата

Тиго Фајнанс – две години синоним за достапност и брзина во финтек индустријата

Read more
„Skopje Calling“ одложен за септември

„Skopje Calling“ одложен за септември

Read more

Концепти

Светските автомобилски новинари го тестираат хиперспортскиот прототип на Римац

Read more

Кинеска компанија подготвува автомобил кој го прочистува воздухот

Read more

Electron Quasar: Хиперавтомобил кој ќе развива 2.300 КС

Read more

Пред светската премиера - објавени фотографии од Mercedes Ц класа

Read more
 

Автомобили

  • play_arrow
  • filter

Премиера: Volkswagen T7 Multivan

Читај повеќе

Кои е-автомобили можат да поминат најмногу километри пред да се испразни батеријата?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Пристигна Tesla Model S Plaid со над 1.000 коњски сили

Читај повеќе

Honda со тизери го најави новиот Civic

Читај повеќе
  • play_arrow

Пристигна новиот Tesla Model S Plaid

Читај повеќе
  • filter

Познато кога ќе биде претставен новиот Nissan Z

Читај повеќе

Автомобилот Ford Escort на принцезата Дијана оди на аукција

Читај повеќе
  • play_arrow

Ковчези на тркала: Најлошите креш-тестови на сите времиња

Читај повеќе
  • filter

Wartburg P100 - „комунистичка авангарда“ која никогаш не виде бел ден

Читај повеќе