Поинаков рецепт за лазањи - наместо печење, се варат како гулаш

Овие лазањи се прават како гулаш, сите состојки се мешаат во тенџере и се варат.

Лазањите се италијански специјалитет кој се прави така што се редат кори, сос, месо или друга состојка (во зависност од рецептот) и моцарела. На крајот сето тоа се пече во рерна, па се сервира. Денес постојат безброј верзии за ова познато јадење, а ние ви предлагаме еден наједноставен рецепт кој ќе го збогатите со спанаќ и печурки. Според овој рецепт лазањите се подготвуваат како гулаш, така што сите состојки се мешаат во едно тенџере и потоа се готват додека не омекнат. Дефинитивно треба да се проба.

Потребни состојки:

 • 2 лажици маслиново масло
 • 2 кромид
 • 1 црвена пиперка
 • 4 чешниња лук
 • 900 гр мелено месо (по избор)
 • ½ лажичка сол
 • ½ лажичка бибер
 • 10 печурки
 • 120 мл црвено вино
 • 1 л билјон
 • 2 конзерви пелат (ситен)
 • 2 лажици доматно пире
 • 1 лажичка шеќер
 • 1 лажица суво оригано
 • 1 лажица сува мајчина душица
 • 8 листови лазања
 • 60 мл крем за готвење
 • 100 гр беби спанаќ
 • 100 гр чедар
 • 50 гр пармезан
 • 2 лажици сечкан свеж магдонос

Подготовка:

Ситно сечканиот кромид пржете го додека не омекне, па додадете сечкана пиперка и толчен лук. Промешајте и оставете уште минутка, па додадете мелено месо. Посолете, побиберете и пржете додека не биде готово, повремено мешајќи. Потоа додадете сечкани печурки и сипајте црвено вино, па остравете да се динста некои 5 минути. Добро измешајте и додадете булјон, пелат, доматно пире, шеќер, оригано и мајчина душица. Оставете да проврие, па намалете ја температурата и додадете искршени листови лазања. Гответе околу 20-25 минути, повремено промешувајќи. На крајот додадете павлака за готвење и измешајте, па исклучете го шпоретот. Додадете спанаќ, па пред сервирање посипете рендан чедар и пармезан, како и магдонос.

Remote video URL
реклама

Олово, кадмиум и арсен се пронајдени во домат и крставица на македонскиот пазар

Read more

Протече нов нацрт договор од СЗО:„Светот мора да се подготви за нова уште посмртоносна пандемија“

Read more

Трагична несреќа кај Штип со три загинати лица

Read more

Цели семејства од Македонија одат на сезонска работа во Хрватска

Read more

Рецепти

Шненокле - едноставен десерт со 5 состојки што ги имате дома

Read more

Идеја за ручек: Пилешко со 4 сирења

Read more

Палента со сос од печурки - супер предлог за ручек

Read more
Зачинето пилешко со црвен пипер

Зачинето пилешко со црвен пипер

Read more
 

Магазин

Правна држава е ова

Читај повеќе

Мечка влегла во пекара, ги исплашила вработените и изела 60 колачи

Читај повеќе

Шненокле - едноставен десерт со 5 состојки што ги имате дома

Читај повеќе

Соборен интересен рекорд: Flight Radar објави колку авиони имало на небото во еден ден

Читај повеќе
 • play_arrow

Некој меѓу нас не е наш...

Читај повеќе

Зошто мажот не се одлучува на брак, иако е заљубен?

Читај повеќе

Секое лето различен цвет: Трик за хортензиите магично да менуваат боја

Читај повеќе

Храна што ќе ви помогне да го стопите салото на стомакот

Читај повеќе

3 најпресметливи хороскопски знаци: Калкулираат за сѐ и имаат скриени намери

Читај повеќе