Поларните мечки би можеле да изумрат до крајот на 21 век

Поради климатските промени, поларните мечки би можеле да изумрат до крајот на 21 век, покажува неодамнешна студија. Експертите повикуваат на итно дејствување по ова прашање, пренесе BBC.

Научниците предупредуваат дека одредени животински видови веќе се значително загрозени поради топењето на глечерите. Принудени се да се движат повеќе за да најдат храна.

Симбол на таквите промени стана поларната мечка, смета д-р Стивен Молнар од Универзитетот Торонто во Онтарио. Тој вели дека животните немаат каде да одат на друго место.

Меѓународниот сојуз за заштита на природата истакна дека поларните мечки се меѓу најзагрозените видови и дека постои можност да изумрат меѓу првите. Како причина ги наведуваат климатските промени.

Студијата покажа дека топењето на глечерите предизвикува намалување на бројот на поларни мечки. Резултатите од истражувањето се објавени во Nature Climate Change. Научниците апелираат веднаш да се почне со дејствување за да се избегне најлошото сценарио.

Земајќи ги предвид процените кои се однесуваат на емитувањето штетни материи, се претпоставува дека поларните мечки ќе изумрат до 2100 година. Дури и ако емитувањето се намали, овој вид ќе исчезне.

На секои 10 години се топи 13 проценти од ледот на Антарктик, тоа го покажуваат снимките уште од 1970 година.

реклама

Мажите во овие хороскопски знаци ќе ве разочараат во кревет

Read more

Фитнес експерт до почетници во вежбањето: Учете од моите грешки

Read more

Паднаа Facebook и Instagram – дали забележавте проблеми?

Read more

Колку чинат моделите од новата Mercedes С класа?

Read more

Наука и технологија

Како апокалипсите му го поплочија патот на човештвото?

Read more

Безбедносни мерки при лет кои авиокомпаниите не ни ги кажуваат

Read more

Лансирање и слетување на SpaceX снимено од вградена камера

Read more

Робот детектира и предупредува кој не носи маска

Read more

Видео

  • play_arrow

Како апокалипсите му го поплочија патот на човештвото?

Читај повеќе
  • play_arrow

Безбедносни мерки при лет кои авиокомпаниите не ни ги кажуваат

Читај повеќе
  • play_arrow

Најсмешната фејл компилација од неделата

Читај повеќе
  • play_arrow

Неодоливо бањање

Читај повеќе
  • play_arrow

Лансирање и слетување на SpaceX снимено од вградена камера

Читај повеќе
  • play_arrow

Робот детектира и предупредува кој не носи маска

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл компилација: Сите ќе раскинете

Читај повеќе
  • play_arrow

Како ние им помагаме на роботите да комуницираат со нас?

Читај повеќе
  • play_arrow

Психолошка анализа: Како се постигнува спортски камбек?

Читај повеќе