Полицијата во Сан Франциско доби одобрение да користи „роботи убијци“

По жестока расправа, властите во Сан Франциско ѝ одобрија на градската полиција да употребува роботи со потенцијално смртоносни способности.

Весникот The San Francisco Chronicle објави дека по расправа во надзорниот одбор, која резултирала со 8 гласа „за“ и три „против“, полицијата од вторникот е овластена да користи роботи за отстранување бомби и за извидници.

„Ова вклучува седум роботи дизајнирани да неутрализираат бомби и обезбедат видео извидување“, објави на Twitter Рафаел Манделман, еден од членовите на Одборот.

Против ваквата одлука биле Хилари Ронен, Дин Престон и Шаман Волтон, а Ронен наведе дека е срамота што само тројца „гласале против вооружување роботи“.

Дин Престон овој чин, полицијата во Сан Франциско да користи роботи за убивање луѓе, ја оцени како вознемирувачка.

Иако ниту еден од роботите не е вооружен и полицијата не планира да ги вооружи, Манделман наведе дека во одредени ситуации, како терористички напади или масовни пукања, полицијата може да користи роботи со оружје.

Додаде дека полицијата во Сан Франциско користи роботи од 2010 година и досега никогаш не се користени за примена на смртоносна сила.

„Постои само еден случај во евиденцијата на полицијата во Далас, дека робот убил снајперист во 2016 година. Станува збор за снајперист кој убил пет полицајци“, укажа тој.

 

Тагови
реклама

Што се случува со телото ако немате секс со месеци или години

Read more

Онколог советува кои се најчесто игнорираните симптоми што укажуваат на рак

Read more

Илон Маск стави точка

Read more

Навики што го убиваат тестостеронот во модерниот маж

Read more

Живот

Кои хороскопски знаци се најголеми злопамтила?

Read more

Шакира се спаси – Пике се покажа како ужасен дечко

Read more

Како каучот со недели убаво да мириса?

Read more

Психијатар објаснува зошто треба да ја менувате работата на секои 10 години

Read more
 

Магазин

Како пријателите ви го чуваат здравјето?

Читај повеќе

Кои хороскопски знаци се најголеми злопамтила?

Читај повеќе

Што ќе се случи во телото ако пешачите на празен стомак секој ден?

Читај повеќе

Што се случува со телото ако немате секс со месеци или години

Читај повеќе
  • filter

Дубаи ќе добие хотел во форма на Месечината, проект вреден 5 милијарди долари

Читај повеќе
  • play_arrow

15 најстрашни видови ајкули

Читај повеќе
  • play_arrow

Идеја за ручек: Пикантно похувано бело месо

Читај повеќе

Онколог советува кои се најчесто игнорираните симптоми што укажуваат на рак

Читај повеќе
  • play_arrow

Шакира се спаси – Пике се покажа како ужасен дечко

Читај повеќе