Полициски протокол за влез и излез од државата за време на карантинот

Граѓаните што ќе остварат влез или треба да ја напуштат државата за време на 80-часовниот карантин во одредени градови и забраната за движење во дел од градовите, ќе треба да го почитуваат воспоставениот протокол од Министерството за внатрешни работи.

Движењето граѓаните треба да го пријават на бројот 192.

– Граѓаните што ќе влезат во државата со валиден и негативен PCR тест, ќе може да се преземат од граничните премини, при што лицата што ќе ги преземат претходно ќе треба да го пријават тоа на тел бр. 192 каде што ќе ги остават бараните податоци. Исто важи и за граѓаните што треба да ја напуштат земјата (со валидна документација, т.е авионски билети), односно лицата што ќе ги превезуваат треба претходно да се пријават на бројот 192, информираат од МВР. 

реклама

Протести во Белград поради враќањето на полицискиот час, полицијата употреби солзавец

Read more

Родителите на деца кои одат во училиште да се вратат на работа, одлучи Владата

Read more

Како паметно да одговорите на навреда?

Read more

Витаминот Д и коронавирусот - Вистинска или залудна надеж?

Read more

Македонија

На полноќ завршува пријавувањето за гласање на лицата со COVID-19, болните и немоќните

Read more

Симулација на безбедно гласање со примена на сите здравствени мерки и препораки

Read more

Од денеска сончево без врнежи

Read more

Родителите на деца кои одат во училиште да се вратат на работа, одлучи Владата

Read more

Вести

На полноќ завршува пријавувањето за гласање на лицата со COVID-19, болните и немоќните

Читај повеќе

Симулација на безбедно гласање со примена на сите здравствени мерки и препораки

Читај повеќе

Од денеска сончево без врнежи

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Протести во Белград поради враќањето на полицискиот час, полицијата употреби солзавец

Читај повеќе
  • filter

Топлес протест против Макрон во Париз

Читај повеќе
  • play_arrow

Вучиќ: Од петок полициски час, ситуацијата во Белград е алармантна

Читај повеќе

Каква е состојбата со COVID-19 во регионот?

Читај повеќе

Родителите на деца кои одат во училиште да се вратат на работа, одлучи Владата

Читај повеќе

15 јули ќе биде неработен ден, нема да се одработува

Читај повеќе