КВАЛИФИКАЦИИ ЗА ЕУРО 2020

Полјаците го урнаа македонскиот сон

Репрезентацијата на Македонија не успеа да дојде до позитивен резултат во Варваша и на две кола пред крајот ги загуби шансите за пласман на ЕУРО 2020 преку квалификациите.

Видно ослабена откако поради повреда отпадна и Аријан Адеми, македонската репрезентација натпреварот со Полска го загуби токму на средината каде фалеше Адеми, но и Енис Барди кој воопшто и не беше во комбинација за октомвриските натпревари.

Без идеја како да се пренесе топката од одбраната во нападот, избраниците на селекторот Ангеловски 74 минути оддолеваа на полската репрезентација. Кобна беше таа 74-та минута кога штотуку влезениот Пжемислав Франковски при првиот допир со топката го совлада Димитриевски.

Само шест минути подоцна уште еден резервист ја потврди победата. Аркадиуш Милик упати одличен удар оставајќи го немоќен македонскиот голман.

По оваа победа Полска обезбеди пласман на ЕУРО, додека Македонија математички е во игра, но реално не е.

Покрај поразот во Варшава, не ни оди во прилог ниту пак резултатот од Љубљана каде Словенија загуби од Австрија со 0:1. Сега Австрија има 5 бода повеќе од нас, па макар и да ги победиме на гости наредниот месец потоа треба да се случи чудо бидејќи Австрија мора да загуби од Латвија за ние со победа и над Израел да бидеме втори. Чуда се случуваат, но реално Латвија е премногу слаба за да се надеваме на неа.

Македонија останува да ја чека шансата за пласман на ЕУРО во мартовските баражи каде има обезбедено место благодарение на настапите во Лигата на нации.

Кардиф: Штетата поради смртта на Сала изнесува 120 милиони евра

Пактот од 1981: Како навивачите на Интер и Милан склучиле примирје?

Дали Барса беше оштетена за гол на Ел Класико?

ММА борач удри девојка по задникот, веднаш беше исфрлен од организацијата

Сега е официјално: Јокиќ против Дончиќ за титулата МВП

Ѓоковиќ го откажа Мастерсот во Мадрид, па дојде на Ел Класико да го бодри Реал

Далас на Дончиќ поразен на стартот од плеј-офот, Харден и Зубац одржаа лекција по кошарка