КВАЛИФИКАЦИИ ЗА ЕУРО 2020

Полјаците го урнаа македонскиот сон

Репрезентацијата на Македонија не успеа да дојде до позитивен резултат во Варваша и на две кола пред крајот ги загуби шансите за пласман на ЕУРО 2020 преку квалификациите.

Видно ослабена откако поради повреда отпадна и Аријан Адеми, македонската репрезентација натпреварот со Полска го загуби токму на средината каде фалеше Адеми, но и Енис Барди кој воопшто и не беше во комбинација за октомвриските натпревари.

Без идеја како да се пренесе топката од одбраната во нападот, избраниците на селекторот Ангеловски 74 минути оддолеваа на полската репрезентација. Кобна беше таа 74-та минута кога штотуку влезениот Пжемислав Франковски при првиот допир со топката го совлада Димитриевски.

Само шест минути подоцна уште еден резервист ја потврди победата. Аркадиуш Милик упати одличен удар оставајќи го немоќен македонскиот голман.

По оваа победа Полска обезбеди пласман на ЕУРО, додека Македонија математички е во игра, но реално не е.

Покрај поразот во Варшава, не ни оди во прилог ниту пак резултатот од Љубљана каде Словенија загуби од Австрија со 0:1. Сега Австрија има 5 бода повеќе од нас, па макар и да ги победиме на гости наредниот месец потоа треба да се случи чудо бидејќи Австрија мора да загуби од Латвија за ние со победа и над Израел да бидеме втори. Чуда се случуваат, но реално Латвија е премногу слаба за да се надеваме на неа.

Македонија останува да ја чека шансата за пласман на ЕУРО во мартовските баражи каде има обезбедено место благодарение на настапите во Лигата на нации.

Табела:
1. Полска 19
2. Австрија 16
3. Македонија 11
4. Словенија 11
5. Израел 8
6. Латвија 0

реклама

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more

Русија го одобри лекот Коронавир за лекување од COVID-19

Read more

Се затвораат плажите во Шпанија

Read more

Филипче: Денеска имаме рекорден број на оздравени од COVID-19

Read more

Фудбал

Елмас славеше на гости кај Пандев

Read more

Барса го доби градското дерби и го испадна Еспањол

Read more

Феноменот на Милан не е Ибра, туку чудесниот Ребиќ

Read more

УЕФА ги објави сите детали за историската жрепка за завршницата на ЛШ

Read more

Спорт

  • play_arrow

Елмас славеше на гости кај Пандев

Читај повеќе
  • play_arrow

Барса го доби градското дерби и го испадна Еспањол

Читај повеќе
  • play_arrow

Феноменот на Милан не е Ибра, туку чудесниот Ребиќ

Читај повеќе

Загина светскиот шампион во сноубординг Алекс Пулен

Читај повеќе

УЕФА ги објави сите детали за историската жрепка за завршницата на ЛШ

Читај повеќе

Македонските ракометарки во група со Исланд, Литванија и Грција

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Времеплов: 30 години од најдосадното мундијалско финале

Читај повеќе

Инѕаги: Да не беше прекинот, Лацио ќе беше шампион

Читај повеќе
  • play_arrow

Младиот Давид Тошевски потпиша за Ростов

Читај повеќе