Полнети пиперки на турски начин

Неверојатно вкусни полнети пиперки во турски стил. Во филот влегува само ориз, а за прекрасна кора печете ги во рерна.

Македонските полнети пиперки се полнат со мелено месо и ориз, но пробајте го овој турски рецепт каде се полнат со ориз. Два вида доматна паста ги прават пикантни, па се одлични за оние кои не јадат месо, но и ако сакате малку полесен оброк, а да заситува. Добро испечете ги во рерна, бидејќи така кората ќе биде поубава, а самите пиперки повкусни.

Потребни состојки:

 • 1 кг зелени пиперки
 • 55 мл маслиново масло
 • 2 кромида
 • 1 лажица доматна паста
 • 1 лажица пикантна доматна паста
 • 1 лажичка слатка пиперка
 • ½ лажичка сув босилок
 • 250 гр ориз
 • 2-3 чешниња лук
 • 2 домата
 • 200 мл топла вода
 • малку магдонос

За сосот:

 • 1 лажичка доматна паста
 • 1 лажичка чили паста
 • 300 мл топла вода
 • 4 супени лажици маслиново масло

Подготовка:

На маслиново масло пропржете го ситно сечканиот кромид додека да омекне. Потоа додадете ги и двете доматни пасти и измешајте. Посипете со слатка пиперка и магдонос, а потоа измешајте и оставете да врие неколку минути. Додадете го измиениот и процеден ориз и убаво измешајте, па додадете го ситно сечканиот лук. Додадете сечкани домати, промешајте, и по 5 минути прелијте со вода. Покријте и варете додека не испари водата. На крајот додадете свеж сечкан магдонос. Исклучете го шпоретот и оставете го филот да отстои околу 10 минути. Пиперките исчистете ги, па со чепкалка прободете ги на неколку места. Се филува со филот, па се редат пиперките во тава. Покријте ја секоја пиперка со домат. Во еден сад измешајте ги доматните пасти, водата и маслиновото масло, па измешајте и прелијте ги со пиперките. Се пече во загреана рерна на 200°C околу 50 минути.

Remote video URL
Тагови
реклама

Пет застрашувачки пророштва на Баба Ванѓа за 2023 година

Read more

Приватните превозници во петок ќе го блокираат Скопје со 200 автобуси

Read more

Дали беше паметно да оживееме древни вируси од сибирскиот вечен мраз?

Read more

Како киселата зелка го чува имунитетот?

Read more

Рецепти

Предлог за десерт: Баклава со бадеми и со суво грозје

Read more

Рецепт на денот: Пилешко во сос со куркума

Read more

Витаминска бомба за одбрана од вируси

Read more

Рецепт на денот: Пилешко со мед и лимета

Read more
 

Магазин

Кое е најдоброто време за вежбање, ако сакате да слабеете?

Читај повеќе

Четири опасни датуми на кои треба да бидете внимателни во декември

Читај повеќе

Совети за жените кои планираат да забременат

Читај повеќе

Предлог за десерт: Баклава со бадеми и со суво грозје

Читај повеќе
 • play_arrow

Што се случувало во првите минути од ударот на астероидот што ги збриша диносаурусите?

Читај повеќе

Пет застрашувачки пророштва на Баба Ванѓа за 2023 година

Читај повеќе

Пет митови за ракот на белите дробови во кои не треба да веруваме

Читај повеќе
 • play_arrow

15 –те најстрашни места на планетата Земја

Читај повеќе

Balenciaga се извини за контроверзната кампања што се граничи со детска порнографија

Читај повеќе