Полска ќе ги вакцинира олимпијците за ЛОИ и фудбалерите за ЕУРО

Полскиот премиер Матеуш Моравјецки објави дека членовите на националниот олимписки тим, кои ќе настапат на Игрите во Токио, како и фудбалската репрезентација која ќе учествува на Европското првенство ќе бидат вакцинирани против вирусот COVID-19.

Поранешниот спринтер и сега политичар, Витолд Бањка (лево), премиерот Моравјецки (средина) и претседателот на Полската фудбалска асоцијација, Збигњев Боњек (десно)

„Со цел да им обезбедиме удобност на нашите спортисти за кои се надеваме дека ќе ни донесат задоволство во Токио, одлучивме да ја вакцинираме целата делегација, како и фудбалската репрезентација, која ќе настапи на Европското првенство“, изјави претседателот на полската Влада.

Министерот за култура Пјотр Глињски рече дека вкупно ќе бидат вакцинирани 1.077 олимпијци и придружниот персонал, како и 60 членови на фудбалската репрезентација од кои 23 ќе бидат фудбалери, но УЕФА дополнително ќе одлучи дали да дозволи проширување на списокот за уште два-тројца играчи. Инаку, Полска на Олимпијадата ќе ја претставуваат 141 натпреварувач во 16 различни спортови.

Досега во Полска, која има популација од 38 милиони жители, вакцина против коронавирусот примиле 2,1 милиони луѓе.

реклама

Бајден го прекрши кралскиот протокол на средбата со Елизабета Втора

Read more

Путин: Бајден е радикално различен од Трамп

Read more

Колку често жените сакаат да водат љубов?

Read more

Ким Џонг Ун: Северна Кореја е на готовс

Read more

Останати спортови

Мајк Тајсон ќе се врати во рингот во септември

Read more

Се самоуби еден од организаторите на Олимпијадата

Read more

Логан издржа осум рунди против Мејведер, крајот без победник

Read more

Данска противник на македонските одбојкари во финалето на Европската сребрена лига

Read more
 

Спорт

  • play_arrow
  • filter

Јелена Ѓоковиќ одушеви со навивањето за Ноле на дуелот со Надал

Читај повеќе
  • filter

Како се сака националниот тим!

Читај повеќе

Македонскиот дрес најубав на ЕУРО во изборот на ESPN

Читај повеќе

Почна ЕУРО 2020, но економското влијание ќе биде ограничено

Читај повеќе

Арнаутовиќ: Нè чека тежок натпревар, Македонците се квалитетни и со поддршка од целата нација

Читај повеќе

Англиската репрезентација „тежи“ 1,2 милијарди евра, колку вреди македонската?

Читај повеќе

Тричковски: Головите на Кипар - дополнителен мотив за ЕУРО

Читај повеќе
  • filter

Шведски полицаец ќе ни суди на дебито на ЕУРО

Читај повеќе

Ѓунеш: Турција може да ја победи Италија

Читај повеќе