Полска сака на украинските бегалци да им се наплаќа храна и сместување

Полската влада денеска соопшти дека планира да почне да наплаќа храна и сместување за украинските бегалци откако ќе поминат четири месеци во државно сместување.

По почетокот на руската инвазија во февруари, повеќе од милион украински бегалци најдоа привремен дом во Полска, најблискиот сосед на Украина на запад.

Досега, украинските бегалци се потпираа на љубезноста на странците кои ги отворија вратите на нивните домови и помошта од владата. Сепак, по првичното високо ниво на јавна поддршка за бегалците, ресурсите полека пресушуваат и за бегалците станува сè потешко да најдат станови и да добијат поддршка. Самите Полјаци се соочуваат со зголемување на трошоците за живот, пишува Reuters.

„Граѓаните на Украина кои престојуваат во Полска во центрите за колективно сместување ќе учествуваат во трошоците за сместување и оброци“, се вели во владиното соопштение. Украинците кои престојуваат во такво сместување, како што се хотелски соби или училишни домови финансирани од државата, повеќе од 120 дена ќе мора да покриваат 50% од трошоците до 40 злоти (8,84 американски долари) дневно.

По 180 дена во такво сместување, тие ќе треба да платат 75% од цената до 60 злоти (13,26 УСД). Одлуката нема да се однесува на лицата неспособни за работа поради нивната возраст или инвалидитет, ниту пак за бремени жени. Владата планира новите правила да стапат на сила на 1 март 2023 година, но законот прво треба да биде усвоен од полскиот парламент.

реклама

Сурови до коска: Хороскопски знаци кои исчезнуваат без збор

Read more

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Read more

Хачанов го советува Циципас: Ако сакаш да го победиш Ноле...

Read more

Камерите ги побија зборовите на Алвес - Шпанците детално го опишаа силувањето

Read more

Свет

Несоница довела до оставката на папата Бенедикт XVI во 2013 година

Read more

Единаесет загинати и исто толку повредени во ракетниот напад во Украина

Read more

„Најопасната жена во Европа“ значително „омекна“ во првите 100 дена на власт

Read more

'Ндрангета на удар: Уапсени 56 мафијаши, конфискуван имот вреден 250 милиони евра

Read more
 

Вести

Објавен конкурсот за новинарските награди Никола Младенов 2022

Читај повеќе

Несоница довела до оставката на папата Бенедикт XVI во 2013 година

Читај повеќе

Запленети половина тон тутун за наргиле и над 2.000 парчиња електронски цигари

Читај повеќе

Истражување: Македонците месечно трошат 900 денари на дигитални услуги

Читај повеќе

Милков: Софија со нота ќе бара безбедност за Бугарите кои ќе отидат во Скопје

Читај повеќе

Приведени пет лица кои сексуално злоупотребувале малолетничка од Велес и снимале порнографски материјал

Читај повеќе

Спасовски: Апелирам да не се блокираат патишта, на мирно и достоинствено чествување

Читај повеќе

Два вагони-цистерни со фосфорна киселина се излизгаа во Зајечар

Читај повеќе

Снег паѓа речиси низ цела земја, на Шапка најмногу наврна - 83 сантиметри

Читај повеќе