Полскиот претседател Дуда: Слободниот свет го носи лицето на Украина

Полскиот претседател за време на првото лично обраќање на странски лидер во украинскиот парламент од почетокот на руската инвазија рече дека Полска силно ја поддржува Украина.

За време на својот говор, Анджеј Дуда ѝ се заблагодари на Украина што ја брани Европа од, како што рече, „рускиот империјализам“.

Слободниот свет го носи лицето на Украина, рече тој, додавајќи дека неодамнешните повици Киев да преговара со Путин, па дури и попустите во некои од неговите барања, се вознемирувачки.

„Без вас нема да се носат одлуки за вашата иднина“, рече тој.

Дуда, кој доби овации по говорот, рече дека Полска ќе направи сè што е во нејзина моќ за да ѝ помогне на Украина да се приклучи на Европската Унија.

Дуда беше во Киев во април

Дуда го посети Киев во април, заедно со претседателите на Литванија, Латвија и Естонија, и таму се сретна со украинскиот претседател Володимир Зеленски.

Тој тогаш предложи германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмаер да им се придружи, за кого Киев тогаш сигнализираше дека не е добредојден.

По средбата со лидерите на балтичките земји и Полска, Зеленски рече дека станува збор за посета на четири земји пријатели на Украина, земји кои помагаат уште од првиот ден и не се двоумат да достават оружје во Украина и не се сомневаат. потребата од воведување санкции кон Русија.

Сега се верува дека се решени несогласувањата меѓу Украина и Германија, која првично се двоумеше да испрати оружје во Украина, за разлика од другите земји, но набрзо ја промени таа политика.

Единствениот член на германската влада што го посети Киев од почетокот на руската агресија беше министерката за надворешни работи Аналена Баербок во мај.

реклама

Како изгледа балканско семејство на плажа?

Read more

Украинки продадоа разголени фотографии за 800.000 долари за помош на својот народ

Read more

Јаглехидрат што најдобро помага за топење на салото на стомакот

Read more

Со ракета погоден преполн шопинг-центар во градот Кременчук, има жртви

Read more

Свет

Сериозна криза во Турција: Сиромаштијата расте, инфлацијата над 70%

Read more

Медведев: Секој упад на Крим ќе се смета за објава на војна против Русија

Read more

46 мртви мигранти најдени во камионска приколка во Сан Антонио

Read more

Усвоени измените со кои трговците во туристичките места ќе можат да работат во недела и на празници

Read more
 

Вести

Сериозна криза во Турција: Сиромаштијата расте, инфлацијата над 70%

Читај повеќе

Србин уапсен во Грција, Хрватска го бара за воени злосторства

Читај повеќе

Медведев: Секој упад на Крим ќе се смета за објава на војна против Русија

Читај повеќе
  • play_arrow

46 мртви мигранти најдени во камионска приколка во Сан Антонио

Читај повеќе

Сончево и топло, попладне појава на пороен дожд и грмежи

Читај повеќе

Усвоени измените со кои трговците во туристичките места ќе можат да работат во недела и на празници

Читај повеќе
  • play_arrow

Со ракета погоден преполн шопинг-центар во градот Кременчук, има жртви

Читај повеќе

Одмазда за Калининград: Литванија изложена на голем сајбер напад од Русија

Читај повеќе

Раст на цената на златото по најавата дека Г7 ќе забрани увоз од Русија

Читај повеќе