Попладнево дожд и грмежи, за викендот нестабилно со електрични празнења

Скопје, 16 јули 2020 (МИА) – Попладне и во текот на утрешниот ден во планинските подрачја ќе има услови за локална појава на дожд и ретки грмежи, а во сабота ќе биде нестабилно со пороен дожд.

Максималната температура денеска ќе биде во интервал од 26 до 33 степени.

Како што соопшти УХМР, под влијание на продорна атмосферски фронт, во сабота ќе преовладува променливо облачно и нестабилно време, на повеќе места со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално ќе има поинтензивни процеси во форма на невреме со пообилен пороен дожд, електрични празнења и појава на град.

Температурата, особено на северот, осетно ќе се намали. Услови за локална нестабилност ќе има и во недела попладне, а од понеделник следува стабилно време со значителен пораст на дневната температура.

реклама

Кога кај нас вака: Велосипедска патека долж брегот во Турција, #НаТочак апелира за вакви промени и во Македонија

Read more

Костовски: Правдата за стечајот на „Еуростандард банка“ ќе ја барам надвор од земјата

Read more

Instagram убавица: Ерјона Сулејмани

Read more

Истражување: Ниту карантин во текот на пандемија не спречува неверство

Read more

Македонија

По подолг период бројот на активни случаи во земјава е под 3.000

Read more

Променливо сончево со попладневна нестабилност

Read more

Костовски: Правдата за стечајот на „Еуростандард банка“ ќе ја барам надвор од земјата

Read more

Рекорден дневен број на тестови, активни случаи се помалку од 3.000

Read more

Вести

По подолг период бројот на активни случаи во земјава е под 3.000

Читај повеќе

Пентагон формира работна група за анализа на појави на НЛО

Читај повеќе

Променливо сончево со попладневна нестабилност

Читај повеќе

Костовски: Правдата за стечајот на „Еуростандард банка“ ќе ја барам надвор од земјата

Читај повеќе

Рекорден дневен број на тестови, активни случаи се помалку од 3.000

Читај повеќе

Родители во Хрватска со кампања против враќање на децата на училиште во пандемија

Читај повеќе
  • play_arrow

Хаос на албанско-грчката граница, заглавени илјадници албански граѓани

Читај повеќе

Лукашенко: Жив сум и не сум избегал од Белорусија

Читај повеќе

Нови 160 случаи со COVID-19, тројца починати, 368 оздравени пациенти

Читај повеќе