Поплави направија хаос во Турција и Хаити

Силно невреме го погоди североисточниот дел на Турција, додека тропска бура го зафати Хаити по што двете земји претрпеа значителни штети од големите поплави.

Во турската провинција Гиресун обилните дождови однесоа најмалку четири човечки жртви, а десетина луѓе се водат како исчезнати.

Remote video URL

Тропската бура Лора го зафати Порт о Пренс, главниот град на Хаити, држава лоцирана на западниот дел од карипскиот остров Хиспаниола. Деветмина се потврдени како загинати, додека двајца се водат како исчезнати.

Remote video URL

Американскиот национален центар за урагани предупреди дека бурата би можела да се претвори во ураган, а се движи кон бреговите на Куба.

реклама

Шахпаска: Пензиите ќе се исплаќаат редовно, во јануари ќе бидат зголемени

Read more

Полицијата казни пратеник бидејќи зборувал на телефон додека возел на патот Куманово-Скопје

Read more

Категорично „не“ од австралиските власти за барањата на Ѓоковиќ

Read more

Џонсон: Ситуацијата со коронавирусот ќе биде многу поинаква на пролет

Read more

Свет

Меланија Трамп со проштална порака се обрати до нацијата

Read more

Португалија со рекорден број починати за еден ден, се подготвуваат построги мерки

Read more

Калифорнија бара повлекување на вакцината на Moderna

Read more

ЕК: Земјите-членки на ЕУ да го следат геномот на коронавирусот

Read more
 

Вести

Затворен угостителски објект во Боговиње поради непочитување на ковид мерките

Читај повеќе

Во Скопје 203 санкционирани возачи, 19 за брзо возење

Читај повеќе

Во ковид центрите во болниците низ земјава се лекуваат 359 пациенти

Читај повеќе

Вучиќ: Вакцините за Северна Македонија се пријателски и братски потег

Читај повеќе
  • play_arrow

Меланија Трамп со проштална порака се обрати до нацијата

Читај повеќе

Православните верници го слават празникот Богојавление-Водици

Читај повеќе

Сончево и ветровито, утринските температури под нула

Читај повеќе

Португалија со рекорден број починати за еден ден, се подготвуваат построги мерки

Читај повеќе

Шахпаска: Пензиите ќе се исплаќаат редовно, во јануари ќе бидат зголемени

Читај повеќе