Популарната апликација постара од Windows доби значително подобрување по над 40 години

Најновата верзија на популарната текстуална апликација Notepad доби функции познати од Word, откако претходно беше овозможено користењето на темниот режим и некои други нови опции.

Компанијата Microsoft додаде нови функции на една од своите најстари апликации, која е составен дел на сите нејзини оперативни системи веќе 41 година, од 1983 година. Тоа е популарниот текстуален процесор Notepad, чија прва верзија 1.0, инаку, е постара од самиот Windows и официјално „родена“ во ноември 1985 година.

Најновата верзија на популарната апликација доби функции познати од Word, како „Spellcheck“ (Проверка на правопис) и „Autocorrect“ (Автоматска корекција), па сега може да го проверува правописот на напишаниот текст и автоматски да ги коригира правописните грешки.

Проверката на правописот во Notepad е речиси идентична со начинот на кој Word или интернет прелистувачот Edge ги означува погрешно напишаните зборови, односно е подвлечена со црвена линија која јасно ја означува грешката и нејзиното место во текстот.

Се разбира, опцијата за проверка на правописот во Notepad може да се исклучи во поставките. А, кога е вклучена, автоматската корекција автоматски ги коригира печатните грешки, освен ако не ја оневозможите во поставките.

Темен режим на Notepad во Windows 11

Microsoft објави и започна со тестирање на две нови функции во март. Претходно, Notepad веќе го овозможи користењето на Dark Mode, функцијата Find and Replace, бројачот на внесени знаци, јазичиња, како и интеграција и користење на chatbot на Microsoft Copilot AI.

А, доколку сте еден од честите корисници на популарниот текстуален процесор, а вашиот Notepad сè уште нема овозможено ниту една од горенаведените функции и опции, тоа значи дека немате инсталирано Windows 11 на вашиот компјутер, бидејќи новите функции не се достапни за постарите верзии на тој оперативен систем.

реклама

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Read more

Благодарение на еден трик засадените домати ќе имаат повкусни и поголеми плодови

Read more

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Read more

Приведен скопјанецот во чија куќа беа најдени четирите издрогирани деца

Read more

Софтвер

Популарната апликација постара од Windows доби значително подобрување по над 40 години

Read more

Вирусот Medusa ги чисти банакарските сметки на Android корисниците

Read more

Apple најави голема промена за iOS 18

Read more

Google предупредува: Не паѓајте на оваа измама!

Read more
 

Гик

  • play_arrow

НАСА објави снимки од спојувањето на две галаксии

Читај повеќе
  • play_arrow

Дефект на Falcon 9 ја приземји ракетата на Маск

Читај повеќе
  • play_arrow

Xbox прибегна кон „хорор стратегија“

Читај повеќе
  • filter

Пиењето во авион има уникатен ефект врз телото

Читај повеќе
  • filter

Како се формираат фосилите? 7 неверојатни примери

Читај повеќе

Популарната апликација постара од Windows доби значително подобрување по над 40 години

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Неистражени длабочини: 10 нерешени океански мистерии

Читај повеќе
  • filter

10 јули 1856 – роден е научникот Никола Тесла

Читај повеќе
  • play_arrow

Новата европска ракета Ariane 6 лансирана во вселената

Читај повеќе