Популарни PlayStation франшизи доаѓаат на мобилни уреди

Sony не направи многу со PlayStation франшизите, ако не ја сметаме играта Uncharted: Fortune Hunter, но тоа би можело да се смени наскоро.

Sony ангажира нови луѓе во PlayStation Studios кои ќе се фокусираат на тоа да ги донесат најпопуларните PS франшизи на мобилните уреди. Наслови и рокови сè уште не се спомнуваат.

Sony веќе се обидуваше да го поврзе брендот PlayStation со мобилните телефони, но немаше голем успех. Станува збор за многу мал број игри, а најголемиот проект на Sony досега е Xperia Play, „PlayStation мобилен телефон“ кој беше пред своето време, но сепак беше неуспешен.

Фактот што Sony има намера да се фокусира на мобилните телефони не е изненадување, бидејќи на овој начин брендот PlayStation ќе добие многу поширока публика и поголем профит од продажбата во апликации.

Игри како Fortnite, PUBG и Roblox им го должат успехот токму на оние кои ги играат преку мобилни телефони.

Сепак, Sony чека предизвик бидејќи мора да се прилагоди на мобилните гејмери ​​без да го изгуби она што е посебно во играњето на конзола.

реклама

Како изгледаат првите Viber стикери со македонски знаковен јазик?

Read more

Ненаситни за секс: Хороскопски знаци со најсилно либидо

Read more

Русија официјално ги прогласи САД и Чешка за непријателски држави

Read more

Какви промени да очекувате ако трчате редовно цел месец?

Read more

Гејминг

Sony подготвува повеќе од 25 видеоигри за PlayStation 5

Read more

Apple работи на сопствена конзола за видеоигри

Read more

PlayStation 5 – проблеми со залихите ќе има и во 2022 година

Read more

Пад на серверите на PlayStation на светско ниво

Read more
 

Гик

Instagram конечно воведува една долгоочекувана опција

Читај повеќе

Како изгледаат првите Viber стикери со македонски знаковен јазик?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

И Кинезите слетаа на Марс

Читај повеќе

Вакцините на база на мРНК ефикасни против индиската мутација на коронавирусот

Читај повеќе

Samsung подготвува гејмерски смартфон

Читај повеќе

Астероид поголем од Кеопсовата пирамида ќе мине крај Земјата

Читај повеќе

Sony подготвува повеќе од 25 видеоигри за PlayStation 5

Читај повеќе

Некои вируси имаат различна ДНК која содржи вонземски дел

Читај повеќе

САД ја тргаат Xiaomi од владината црна листа

Читај повеќе