Поради климатските промени поларните мечки ја напуштаат Алјаска и се движат кон Русија

Американските научници кои го следат бројот и движењето на мечките кои живеат во областите околу Арктичкиот Океан тврдат дека поларните мечки поради климатските промени ги напуштаат своите ловишта на Алјаска и се преселуваат во Русија.

На островот Кодијак, Алјаска, на 26 декември 2021 година е измерена рекордна висока температура од дури 19,4°C. Просечната годишна температура во Алјаска пораснала за 4,8 степени во последните 50 години, а еден од најголемите показатели за глобалното затоплување е токму масовното иселување на поларните мечки.

Температурата од 19,4°C измерена минатиот месец е највисоката температура измерена во декември на Алјаска. Поради ваквите промени, животните биле принудени да мигрираат од Америка во Русија.

Во меѓувреме, научниците кои го следат бројот на мечки во Русија забележале огромен пораст, пишува BBC.

На рускиот остров Врангел во соседното Чукотско Море, научниците изброиле рекордни 747 мечки во 2020 година, што е голем пораст во однос на 2017 година и население од 589 мечки.

Според д-р Карин Роуд, од Научниот центар на Алјаска, поларните мечки во Русија се „поголеми, поздрави и имаат поголема стапка на репродукција од мечките кои живеат во Јужното Бофортово Море“. Исто така, научниците веруваат дека руската територија има подобар пристап до повеќе храна за поларните мечки.

реклама

Зошто почна да паѓа вредноста на доларот?

Read more

Дали Путин ја прави истата грешка поради која Хитлер ја загуби војната?

Read more

Секс во вселената – една од најтешките задачи на НАСА

Read more

Пет причини зошто треба почесто да имате секс

Read more

Вести

Starliner на Boeing првпат стигна до Меѓународната вселенска станица

Read more

„Соларни“ ќелии кои се полнат ноќе: Како функционираат?

Read more

Океаните достигнаа највисоко ниво на киселост во последните 26.000 години

Read more

НАСА откри како ќе изгледа животот на астронаутите на Марс

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Starliner на Boeing првпат стигна до Меѓународната вселенска станица

Читај повеќе

Apple ќе го претстави iPhone 14 на 13 септември

Читај повеќе

„Соларни“ ќелии кои се полнат ноќе: Како функционираат?

Читај повеќе

Дали е штетно лаптопот да биде вклучен на полнач цело време?

Читај повеќе
  • filter

OnePlus го претстави Nord 2T, првиот паметен телефон со MediaTek Dimensity 1300 процесор

Читај повеќе

Канада го забрани достапот на Huawei до 5G мрежите

Читај повеќе

Океаните достигнаа највисоко ниво на киселост во последните 26.000 години

Читај повеќе
  • play_arrow

НАСА откри како ќе изгледа животот на астронаутите на Марс

Читај повеќе
  • play_arrow

Дроновите достигнаа ново ниво: Оставени сами на себе успешно избегнуваат пречки

Читај повеќе