Поради короната, белградската проституција работи по принципот на достава

Пандемијата со новиот коронавирус донесе големи промени и во светот на подземјето и проституцијата.

Како и со легалниот бизнис, така COVID-19 удри и по оние нелегалните каде дојде до промена на цените, снаоѓањето и нови правила.

Поранешниот шеф на Службата за безбедност на Србија, Божа Спасиќ, открива како сега функционира белградското подземје.

„Градската или елитната проституција сега личи на достава на домашна адреса. На одредени броеви, или пак по препорака, девојките се 'нарачуваат'. Тие доаѓаат на дестинацијата, понекогаш во стан, вили или викендици“, вели тој.

Повеќе ги нема препознатливите забави на дунавските сплавови, а хотелите кои имаа посебни соби за вакви бизниси веќе не работат, ниту пак оние рецепционери кои беа врска со подземјето.

Проблем за макроата стана и тоа што не може да се групираат бидејќи полиијата и да не може да ги открие, конкуренцијата ќе ги пријави.

„Поради тоа повеќе не се организираат големи забави, туку се гледа како само да се заврши работата и да се продолжи понатаму. Покрај тоа, по апсењето на старлетата Тијана Ајфон во мај годинава, во светот на проституцијата сега се многу повнимателни. Дојде до затишје, но не само од страв од короната, туку од страв од апсење. Во подземјето се и тоа какао свесни дека полицијата сѐ уште ги нема искористено сите податоци до кои дојде со тоа апсење во мај“.

Сепак, цените за услугите рипнаа токму поради ризикот од разоткривање, додека пак геј проституцијата бележи зголемување во побарувачката.

„Пораст на цените секогаш се случува кога ќе падне некое големо име. Геј проституцијата е во пораст и во Белград ја има сѐ повеќе. Тоа е пазар кој цело време се менува и секогаш опстанува без разлика на ситуацијата“, објаснува поранешниот разузнавач.

реклама

Шахпаска: Пензиите ќе се исплаќаат редовно, во јануари ќе бидат зголемени

Read more

Полицијата казни пратеник бидејќи зборувал на телефон додека возел на патот Куманово-Скопје

Read more

Категорично „не“ од австралиските власти за барањата на Ѓоковиќ

Read more

Џонсон: Ситуацијата со коронавирусот ќе биде многу поинаква на пролет

Read more

Живот

Трите најдволични хороскопски знаци

Read more

Осудувањето на жртвите на силување и величањето на „мажиштата“ е трагедијата на балканскиот менталитет

Read more

Спектакуларен момент кога случајно ќе снимиш снежна лавина

Read more

Хороскопски знаци кои најтешко функционираат под стрес

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Бразилска убавица: Изабел Гулар

Читај повеќе
  • filter

Идеја за десерт: Лава колач

Читај повеќе
  • play_arrow

Научете како да играте шах за помалку од 10 минути

Читај повеќе

Зошто секое утро треба да пиете маслиново масло?

Читај повеќе
  • play_arrow

8-минутни вежби за истегнување за луѓе кои имаат седечка работа

Читај повеќе

Зошто никогаш не треба да држите диети?

Читај повеќе

Најчестите причини зошто некои жени чувствуваат болка во текот на сексот

Читај повеќе
  • play_arrow

Во Гиза откриени 52 гробници меѓу кои и на кралицата Неит

Читај повеќе

Работници во австралиска фабрика украле лосос вреден милиони долари

Читај повеќе