ФОРМУЛА 1 2022

Поради пирсингот Хамилтон може да биде исфрлен од Британското ГП

Ф1
Ф.З.
/ 30.06.2022 / 16:52

Британскиот Формула 1 возач Луис Хамилтон, според англиските медиуми, би можел да биде исфрлен од Големата награда на Велика Британија, која се вози в недела, и тоа поради малку бизарна причина.

Имено, Хамилтон влезе во отворена војна со Светската автомобилска федерација (ФИА) околу дозволата за носење накит за време на трките.

Одлуката на ФИА за забрана на секаков вид накит од безбедносни причини стапи во сила утрово и од следната трка ќе почне да се применува, пишува Daily Mail.

Оние кои ќе го прекршат правилото се соочуваат со висока финансиска казна, а во најлош случај и суспензија, што едноставно може да му се случи на Хамилтон.

Британецот наводно нема намера да го отстрани пирсот на носот, а на првата прес-конференција по донесувањето на новата одлука се појавил со неколку прстени и обетки.

Англичаните наведуваат дека сето тоа е дел од протестот поврзан со големиот расистички инцидент чија жртва беше тој.

Да потсетиме, трикратниот шампион во Формула 1, Нелсон Пике, расистички го навреди Хамилтон затоа што во еден бразилски подкаст двапати во последователни реченици го нарече neguinho (негињу), што буквално значи „мал црнец“ или „црнче“.

реклама

Ф1

Росберг: Наскоро ќе има жена во Формула 1

Read more

Во шокантен расплет францускиот Ф1 тим загуби двајца возачи за 24 часа

Read more

Корина Шумахер: Михаел ми недостига секој ден, ни фали на сите

Read more

Сензација на Латифи на дождливиот Хунгароринг

Read more
 

Спорт

Работнички гневен на лошото судење против Академија Пандев

Читај повеќе

Тен Хаг ги казни фудбалерите на Манчестер Јунајтед

Читај повеќе

Ивановски не го заврши маратонот, златото на градите на Рингер

Читај повеќе
  • play_arrow

Конте до Тухел: Требаше да те сопнам, ќе беше заслужено

Читај повеќе
  • play_arrow

За првата победа Мурињо частел 60 пици

Читај повеќе
  • play_arrow

Халеп победничка на турнирот во Торонто

Читај повеќе

Чави: Левандовски ќе почне да дава голови, само е прашање на време

Читај повеќе

Војдан Стојановски уште две сезони во МЗТ

Читај повеќе
  • play_arrow

За неколку седунди 8 болиди се забија во ограда

Читај повеќе