Портали со стари вести за починати од COVID-19 шират паника и вознемиреност во јавноста

Во време кога нашата земја и целиот свет се соочуваат со пандемија каква човештвото не памети, некои медиуми се обидуваат да привлечат публика и кликови со објавување стари вести за смртни исходи од COVID-19.

„Коронавирусот зема уште една жртва: Почина младо момче од Куманово без никакви претходни заболувања“, објави денеска порталот Press24.mk во 12:16ч.

„МЛАДО МОМЧЕ ОД КУМАНОВО ЖРТВА НА КОРОНАВИРУСОТ – претходно немал никакви други заболувања“, гласи насловот на текстот објавен денеска во 12:45ч на порталот „Курир“.

„Веста“ почнува со реченицата „Млад пациент на само 27 години од Куманово починал на Инфективната клиника во Скопје од ковид-19, потврдија од Министерство за задравство за МКД.мк.“, што води кон објава на MKD.mk од 31 октомври 2020, во 13:31 часот.

Ваквото неетичко работење не е новост за овие медиуми чии редакции не само што не ги почитуваат основните начела на новинарството, ами и предизвикуваат паника и вознемиреност кај јавноста во време на здравствена криза што веќе однесе многу животи кај нас и низ светот.

Да биде новинарската трагедија поголема, многу колеги ја пренесоа веста без да ја проверат и потврдат претходно.

реклама

Како изгледаат првите Viber стикери со македонски знаковен јазик?

Read more

Ненаситни за секс: Хороскопски знаци со најсилно либидо

Read more

Русија официјално ги прогласи САД и Чешка за непријателски држави

Read more

Какви промени да очекувате ако трчате редовно цел месец?

Read more

#мкфејл

Кладилничарски идиот на денот

Read more

Не сме знаеле дека Balenciaga прават детски ортопедски патики

Read more

Баљум Баљум и Тетово велоград

Read more

Делчевец пронајде лек за корона

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Какви промени да очекувате ако трчате редовно цел месец?

Читај повеќе
  • play_arrow

За меки стапала - домашен спа педикир со две состојки

Читај повеќе
  • play_arrow

Принц Хари: Стисни заби и заврши си ги должностите? Не го сакав тоа

Читај повеќе

Ненаситни за секс: Хороскопски знаци со најсилно либидо

Читај повеќе
  • play_arrow

Лосос на три начини

Читај повеќе

Кои се протоколите и условите за патување и престој во Грција?

Читај повеќе

Зголемувањето на дозата на антибиотици може да „зајакне“ некои бактерии

Читај повеќе
  • play_arrow

Мислиш дека ги знаеш најпознатите лого дизајни?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да му пристапите на куче на безбеден начин?

Читај повеќе